معرفی پولی و تسمه + کاربرد آن

یکی از مهمترین ارکان ساختار های انتقال قدرت در صنعت مکانیک، پولی و تسمه محسوب میشوند. پولی ها دیسک هایی دوار هستند که بر روی خود شیار دارند و با استفاده از یک تسمه به یکدیگر متصل شده و نیرو از یکی به دیگری انتقال می یابد.

 

ساختار منحصر به فرد پولی و قرار داشتن شیار هایی بر روی آن به حفظ موقعیت تسمه و بازدهی بیشتر عملکرد سیستم کمک ویژه ای میکند. پولی و تسمه نقشی بسیار حیاتی در صنعت بازی میکنند، به طوری که میتوان گفت در صورت نبود آنها موتور ها نمیتوانند نیروی خود را به سایر قطعات منتقل کنند.

 

فولی و تسمه چیست

پولی قطعه ای دایره ای شکل است که از جنس فلزات و آلیاژ های با کیفیت ساخته میشود و وظیفه منتقل کردن نیرو و قدرت را بین قطعات مختلف بر عهده دارد.

تسمه نیز نواری بلند است که بر روی دو تسمه قرار میگیرد و باعث میشود تا در صورت گردش یکی، دیگری نیز حرکت کند. از همین رو سیستم پولی و تسمه را مجموعه ای وابسته به یکدیگر قلمداد میکنیم، چرا که هیچکدام از آنها به تنهایی قادر به انجام فعالیت مفیدی نیستند و در قالب یک سیستم کارامد و مهم محسوب میشوند.

 

فولی و تسمه را میتوان یکی از اصلی ترین قطعات در ساختار خودرو ها دانست، تسمه تایمینگ نیرو را از موتور به قطعات مشخصی منتقل میکند و سبب میشود تا نیرو به این قطعات برسد و خودرو بتواند راه برود. تسمه تایمینگ همچنین وظیفه دارد تا زمان بندی بالا و پایین شدن پیشتون ها و به تبع آن ایجاد انفجار و پاشش سوخد در سیلندر را تنظیم کند و این زمان بندی را حفظ نماید، چنانچه ایرادی در این سیستم روی دهد، زمان بندی حرکت پیستون ها و باز و بسته شدن سوپاپ ها به هم میریزد و موتور با مشکلاتی بسیار جدی مواجه میشود.

 

پولی ها که در بین مردم به فولی معروفند، به صورت خام به فروش میرسند، به این معنا که سوراخ داخلی برای قرارگیری شفت ندارند و باید پس از خرید اقدام به سوراخ کاری آن نمود؛ از آنجایی که اندازه شفت ها با یکدیگر متفاوت است این تصمیم اتخاذ شده تا هر شخص بنا بر اندازه شفت مورد نظر خود آن را سوراخ کند.

محل قرار گیری، فاصله پولی ها از یکدیگر و ابعاد فولی و تسمه، همه و همه در زمان طراحی و ساخت دستگاه مورد بررسی قرار میگیرد، چرا که با تغییر هر یک از موارد ذکر شده میزان قدرت و سرعت منتقل شده تغییر میکند، در نتیجه طی محاسباتی مهندسی به اندازه دقیق پولی مورد نظر و محل قرار گیری آن دست می یابند.

 

 

مشخصات فنی فولی و تسمه

یکی از مهمترین نکات در ارتباط با قطعات صنعتی مکانیک اطلاعات ابعادی این قطعات است، صنعت مکانیک صنعتی بسیار دقیق است و هر قطعه با دقت بسیار بالایی در جای خود قرار گرفته است، در نتیجه برای خرید، ساخت و جایگزینی قطعات الزاما به این اطلاعات نیاز داریم.

 

به این اطلاعات مشخصات فولی و تسمه قطعه گفته میشود، در فولی ها مواردی نظیر قطر خارجی، قطر داخلی، جنس مواد اولیه، گام، عرض، تعداد دندانه و در تسمه ها اطلاعاتی از قبیل طول تسمه های متری، محیط تسمه های بسته، مدل، گام، تعداد دندانه، عرض و جنس به عنوان مشخصات فنی لحاظ میشوند.

 

شماره فنی فولی ها و تسمه ها دارای سه بخش است که با تعداد دندانه شروع میشود، بخش دوم مدل پولی و تسمه نوشته میشود و در قسمت آخر عرض فولی و تسمه را مینویسند. این شماره فنی در حکم نام پولی و تسمه است و با آن این دسته از قطعات صنعتی را خرید و فروش میکنند.

 

ساختار فولی و تسمه

پولی ها عموما از آلومینوم و یا فلزاتی مشابه ساخته میشوند که دوام و طول عمر مناسبی داشته باشند و همچنین نسبت به خوردگی و شکستگی مقاوم باشند. تسمه ها نیز بنا به استفاده آنها میتوانند فلزی و یا لاستیکی باشند که در خودرو ها عموما از تسمه های لاستیکی استفاده میشود.

 

دندانه های بر روی پولی و تسمه دارای شکل ظاهری خاصی است و دقیقا منطبق بر یکدیگر ساخته شده است، از این رو تسمه و فولی کاملا بر روی یکدیگر چفت شده و در حرکت هیچگونه لقی و خلاصی ای ندارند.

 

کاربرد فولی و تسمه

از پولی ها در تمامی دستگاه هایی که نیاز دارند نیرو را از قطعه ای به قطعه ای دیگر منتقل کنند استفاده میشود، سیستم پولی تایمینگ خودرو ها و تسمه های آن که در بالا به آن اشاره شد، دینام خودرو، کولر های آبی، کولر خودرو، چرخ گوشت ها، استخراج از چاه ها و ماشین آلات حفاری و کشاورزی، تله کابین و تله سیژ تنها بخشی از موارد استفاده فولی و تسمه محسوب میشوند.

 

نحوه عملکرد فولی و تسمه

همانطور که در بخش های پیشین ذکر شد، فولی و تسمه یک مجموعه وابسته محسوب میشوند و هیچکدام بدون دیگری کاربردی ندارند. نحوه کار و عملکرد سیستم فولی و تسمه به این صورت است که یک فولی بر روی منبع نیرو و فولی دیگری بر روی قطعه ای که مایل به انتقال نیرو به آن هستیم نصب میشود، سپس با توجه به تعداد دندانه، گام و عرض آن تسمه ای مناسب را برای آن انتخاب میکنیم، در این قسمت انتخاب تسمه مناسب نه تنها به موارد گفته شده بستگی دارد بلکه علاوه بر باید با توجه به نیاز خود طول و محیط تسمه را نیز مد نظر قرار دهیم.

 

پس از انتخاب تسمه مناسب، آن را بر روی دو فولی نصب میکنیم، پس از آن با حرکت موتور محرک اولی، نیرو از طریق تسمه به فولی دومی منتقل میشود و سبب حرکت آن میگردد.

جالب است بدانید که اندازه و ابعاد فولی در سرعت گردش آن بسیار تاثیر گذار است، به این صورت که میتوان با تغییر قطر آن سرعت خرچش را کم و زیاد کرد. همچنین توان و قدرت فولی نیز با توجه به اندازه آن متغیر است و عکس سرعت میابشد، یعنی اینکه هرچه پولی بزرگتر باشد قدرت بیشتری را انتقال میدهد اما سرعت پایین تری دارد و بالعکس.

انواع فولی و تسمه

پولی ها یا فولی ها در سه دسته مختلف تولید میشوند که هر یک کاربرد خود را دارد. در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت:

 • فولی ساده

فولی ساده یک حلقه معمولی دارای شیاردار است که اصلی ترین وظیفه آن حفظ موقعیت تسمه محسوب میشود. در ارتباط با این نوع فولی باید توجه داشت که این قطعه نمیتواند دمای بالا را تحمل کند و موجب لقی تسمه میشود.

 

 • فولی سنکرون

پولی سنکرون یکی از بهترین پولی های موجود در بازار است، چرا که با دارا بودن دندانه در روی سطح خود بازدهی و بهره وری نهایی مجموعه را بسیار بالا میبرد. دلیل این افزایش بهره وری این است که وجود دندانه سبب میشود تسمه با قدرت بیشتری کنترل شده و در جای خود هیچگونه لقی و لغزشی نداشته باشد.

 • نکته مهم این است که افزایش دما نیز تاثیری در کیفیتت و کارایی این فولی ندارد.

 

 • فولی هرز گرد

پولی هرزگرد نوعی فولی است که به صورت مستقیم نقشی در انتقال قدرت ایفا نمیکند اما با جای گیری در بین دو فولی دیگر باعث میشود تسمه حرکت ثابت، مطمئن و یکنواختی داشته باشد. به پولی تسمه سفت کن نیز میگویند.

 

نصب و جا زدن فولی و تسمه

نصب و جا انداختن فولی کاری تخصصی محسوب میشود. همانطور که گفته شد اکثر فولی ها به صورت خام و بدون سوراخ عرضه میشوند، در این صورت نخستین کار برای نصب فولی ایجاد سوراخ بر روی آن است که ابعاد آن با توجه به شفت مورد نظر بستگی دارد و به اندازه آن قطر داخلی فولی گفته میشود.

 • پس از ایجاد سوراخ بر روی فولی، این قطعه را بر روی شفت نصب میکنیم. پیش از نصب باید نسبت به تمیزی فولی و شفت توجه داشت و آنها را از هرگونه آلودگی مبرا کرد.
 • عموما پولی ها به وسیله پیچ و مهره بسته میشوند، البته ممکن است در دستگاه های مختلف این امر متفاوت باشد.
 • پس از بستن فولی ها و قرار دادن آنها در جای خود، نوبت به نصب تسمه میرسد.
 • تسمه ها باید در جای خود سفت و محکم قرار بگیرند، از همین رو به راحتی بین دو پولی نصب نمیشوند و شما ممکن است در هنگام نصب احساس کنید که تسمه کوچک است، اما با مشاهده مشخصات آن متوجه میشوید که تسمه در اندازه صحیح است.
 • برای نصب تسمه لازم است تا ابتدا تسمه را دور فولی کوچکتر بیاندازیم، سپس قسمتی از تسمه را که میتوانید دور فولی بزرگتر بکشید، خواهید دید که تنها بخشی از تسمه بر روی پولی قرار میگیرد، در این هنگام به آرامی شروع به چرخاندن تسمه بزرگتر کنید.
 • در نهایت خواهید دید که تسمه به آرامی در جای خود قرار خواهد گرفت.

در این فرایند لازم است تا به دقت مراقب انگشتان خود باشید تا در بین تسمه و پولی قرار نگیرد.

روانکاری فولی و تسمه

برای بهبود کارایی و افزایش بهره وری سیستم پولی و تسمه، لازم است تا آن را روانکاری کنید. عموما برای روانکاری فضای بین شفت و پولی از انواع مختلف گریس بر اساس نیاز خود استفاده میکنند، اما پولی و تسمه نیز نیاز به روانکاری دارند.

 

برای روانکاری تسمه و پولی مقداری از روغن های صنعتی مناسب را بر روی پولی میریزیم و به آرامی تسمه را میچرخانیم تا مایع روانکار به تمام قسمت های تسمه برسد. نسبت به روانکاری سیستم پولی و تسمه، حتما با یک متخصص مشورت نمایید چرا که ممکن است این فرایند در پولی های مختلف متفاوت باشد.

 

نکات نگهداری و استفاده از فولی و تسمه

پولی و تسمه قطعاتی نسبتا مقاوم محسوب میشوند، اما برای نگهداری صحیح و استفاده طولانی مدت از آنها بهتر است تا نکاتی را رعایت کنید:

 • در دوره های منظم پولی به جهت وجود شیار یا ترک بررسی کنید.
 • نسبت به تغییر صدای سیستم پولی و تسمه حساس باشید.
 • در بازه های زمانی مشخص پولی را بررسی کرده تا لق و یا شل نشده باشد.
 • تسمه ها کالایی مصرفی هستند و لازم است تا نسبت به تعویض به موقع آنها اقدام کنید.
 • در صورت ترک خوردن و یا ایجاد شکستگی بر روی تسمه آن را تعویض کنید.
 • تا حد امکان از ایجاد ارتعاش، لرزش و ضربه به سیستم پولی و تسمه خودداری نمایید.

راهنمای خرید فولی و تسمه

برای خرید پولی و تسمه حتما باید به اطلاعات فنی آنها مخصوصا گام، دندانه و مدل توجه داشته باشید. تسمه و فولی حتما باید عرض و گام یکسانی داشته باشند تا بتوانند با یکدیگر کار کنند.

برای خرید تسمه و پولی همواره سعی کنید به فروشگاه های معتبر مانند ماهان تجهیز صنعت ایرانیان مراجعه کنید، چرا که در این قطعات کیفیت و طول عمر حرف اول را میزند، در نتیجه لازم است تا خرید خود را از جایی انجام دهید که محصولات با کیفیتی عرضه کند و خدمات پس از فروش خوبی نیز داشته باشد.

 

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان یکی از بزرگترین وارد کنندگان قطعات صنعتی به ایران است که انواع بسیار زیادی ار فولی ها و تسمه ها را در اختیار شما همراهان عزیز قرار میدهد. تنوع محصول این مجموعه بی نظیر بوده و شما میتوانید گزینه مورد نظر خود را از بین صد ها عنوان انتخاب کنید.

در کنار خدمات عالی، کیفیت فوق العاده محصولات، امکان ارسال کالا و قیمت بسیار مناسب شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان برای رفاه حال شما عزیزان مشاورانی را نیز قرار داده است تا پیش از خرید بتوانید به صورت رایگان از آنها راهنمایی گرفته و با اطلاعاتی مضاعف نسبت به خرید خود اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...