کاسه نمد چیست و چه کاربردی دارد

کاسه نمد یکی از مهمترین قطعات ساخته شده در صنعت مکانیک است. این قطعه باعث میشود تا مایع روانکار از قطعه خارج نشده و در جای خود باقی بماند. کاسه نمد با عایق کردن قطعه مانع خروج روغن و گریس از آن میشود تا قطعه صنعتی بتواند به درستی به کار خود ادامه دهد.

همچنین کاسه نمد در کنا ممانعت از خروج مایعات روانکار از قطعه، از ورود گرد، غبار، ذرات ریز و آلاینده به داخل قطعه نیز جلوگیری میکند.

 

 کاسه نمد چیست

کاسه نمد قطعه ای بسیار ارزشمند است چرا که در صورت نبود این قطعه، روانکاری و روغن کاری فعالیتی عبث و بیهوده تلقی میشود؛ چرا که روغن موجود در قطعات در حین کار تحت نیروی گریز از مرکز قرار میگیرد و تمایل دارد که از لبه ای قطعه بیرون بریزد، در صورت عدم وجود کاسه نمد تمامی روانکار داخل دستگاه خیلی سریع تخلیه شده و قطعات فلزی بر روی یکدیگر سابیده میشوند.

قدمت کاسه نمد به زمان های بسیار دور بر میگردد، اولین روزهایی که بشر اهمیت استفاده از روانکار برای حرکت دادن قطعات فلزی بر روی یکدیگر را فهمید، خیلی زود دریافت که باید با استفاده از وسیله ای مانع از خروج روانکار از قطعه شود، به این صورت کاسه نمد ها شکل گرفتند.

کاسه نمد در ابتدا از جنس نمد ساخته میشد و به این دلیل به این نام معروف است، امروزه از فلزاتی مانند تفلون که دارای استحکام بسیار خوب، قابلیت نچسب بودن و خاصیت ضد زنگ زدگی است در ساخت کاسه نمد استفاده میکنند، البته تعدادی از کاسه نمد ها نیز از جنس پلاستیک های مقاوم ساخته میشوند و ویژگی تمام آنها این است که هیچگونه نمدی در آن وجود ندارد!

همانطور که میدانید قطعات صنعتی قطعاتی بسیار حساس و دقیق هستند که با دقت ابعادی صدم میلیمتر ساخته میشوند، در نتیجه وجود هرگونه آلاینده ای از جمله ذرات ریز خاک، گرد و غبار میتواند فعالیت قطعات را با مشکل مواجه کند، از همین رو نقش کاسه نمد در زمینه جلوگیری از ورود این ذرات به دستگاه نیز نقشی حیاتی است.

 

 

مشخصات فنی کاسه نمد

کاهس نمد نیز مانند تمامی قطعات دیگر حوزه مکانیک دارای مشخصات فنی میباشد، مشخصات فنی در حقیقت همان اطلاعات مورد نیاز برای استفاده از قطعه است که شامل مورادی از قبیل مدل، اندازه داخلی، اندازه بیرونی، عرض و جنس مواد اولیه است.

این اطلاعات در قالب یک کد بر روی کاسه نمد درج میشود که معمولا با برند تولید کننده کاسه نمد آغاز میشود و با مدل آن به پایان میرسد و به آن شماره فنی کاسه نمد گفته میشود.

لازم به ذکر است که کاسه نمد ها بر اساس شماره فنی آنها نام گذاری میشوند.

ساختار کاسه نمد

کاسه نمد ها ساختری منحصر به فرد داشته و از یک محفظه فلزی سه لبه با نام های لبه آب بند، مرز آب بند و لبه گردگیر ساخته شده اند، در ادامه به توضیح و بررسی هر یک میپردازیم:

 

 • لبه آب بند

لبه آب بنداصلی ترین عضو کاسه نمد محسوب میشود. کار آن ممانعت از نشت و خروغ روغن و روانکار می باشد.

این لبه دارای یک تکه فنر است که با استفاده از آن از نشت روغن به بیرون جلوگیری کرده و همچنین میتواند در صورت تغییر فشار داخلی مایع روانکار، میزان فشار مورد نیاز برای کارکرد صحیح قطعات را فراهم کند.

 

 • مرز آب بند

مرز آب بند در سمت داخلی کاسه نمد قرار دارد و وظیفه آن ایجاد فشار بر روی شفت می باشد.

 

 

 • لبه گردگیر

لبه گردگیر بر روی سمت خارجی کاسه نمد قرار دارد و مسئولیت ممانعت از ورود ذرات آلاینده گرد و خاک به داخل کاسه نمد و قطعه را بر عهده دارد.

 

کاربرد کاسه نمد

کاسه نمد ها در همه قطعات مکانیکی مانند بلبرینگ ها، رولبرینگ ها و یاتاقان ها وجود دارند. از کاسه نمد ها در ساخت جعبه های دنده و گیر بکس، سوپاپ اتومبیل ها، میل لنگ و سر پلوس اتومبیل و کمک فنر ها استفاده میشود.

نحوه عملکرد کاسه نمد

کاسه نمد مانند یک عایق عمل میکند و طوری بر روی شفت قرار میگیرد که روغن در داخل این محفظه فلزی جمع شود.

لبه های موجود در کاسه نمد و همچنین شکل ظاهری و ساختار آن باعث میشود تا هیچ ارتباطی میان مایع روانکار و محیط بیرون وجود نداشته باشد.

در چنین شرایطی روغن و یا گریس داخل قطعه زمانی که تحت فشار قرار میگیرد، راهی به سمت بیرون از قطعه نداشته و الزاما در همان محیط باقی میماند، در نتیجه عمل روانکاری با قدرت و کیفیت اولیه انجام میشود.

 

انواع کاسه نمد

کاسه نمد ها دارای سه دسته اصلی به نام های کاسه نمد دو لبه، کاسه نمد دوگانه یا دوبلکس و کاسه نمد بدون فنر هستند.

در بخش زیر به معرفی هر یک میپردازیم:

 

 • کاسه نمد دو لبه

این کاسه نمد ها یک لبه اضافی برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به داخل قطعه دارند.

این لبه اضافی موجب میشود تا ذرات ریز نتوانند وارد قطعه شوند و در نتیجه عمل روانکاری با کیفیت بالا ادامه خواهد یافت.

 

 • کاسه نمد دوبلکس یا دوگانه

همانطور که از اسم این کاسه نمد ها پیدا است کاسه نمد دوبلکس یا دوگانه قابلیت تفکیک سیالات را دارد و مناسب استفاده در دستگاه ها و قطعاتی است که از دو مدل مختلف روانکار استفاده میکنند.

 

 • کاسه نمد بدون فنر

کاسه نمد های بدون فنر که عمدتا از جنس لاستیک تولید میشوند بیشتر برای قطعاتی با روانکارهایی غلیظظ مانند گریس مورد استفاده قرار میگیرند. این کاسه نمد ها با اینکه قادر به تحمل فشار زیادی نیستند اما از آن جهت که باعث کاهش اصطکاک و افزایش بهره وری میشوند گزینه مناسبی جهت قطعات بسیاری محسوب میشوند.

نصب و جا زدن کاسه نمد

برای نصب و جا زدن کاسه نمد مراحل زیر را دنبال کنید :

 • ابتدا باید نسبت به تمیزی محیط، شفت و کاسه نمد اطمینان حاصل کنید. هرگونه آلودگی و ذرات مزاحم مانع از عملکرد صحیح کاسه نمد شده و به آن آسیب وارد میکند.
 • در مرحله بعدی بسیار مهم است که کاسه نمد را مورد بررسی دقیق قرار دهید، کاسه نمد باید از نظر ظاهری کاملا سالم باشد.
 • هرگونه شیار، ترک و خوردگی بر روی لبه های کاسه نمد موجب میشود تا این قطعه نتواند به درستی عمل آب بندی را انجام دهد و نشت سیالات رخ دهد.
 • عدم وجود ترک و شیار بسیار مهم است، چرا که در صورت وجود آنها ممکن است در ابتدا کاسه نمد بدون مشکل به فعالیت خود ادامه دهد، اما پس از مدتی از آنجایی که فشار زیادی بر روی آن وارد میشود، از آن قسمت دچار نشت و درز مایع روانکار میشود و باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.
 • پس از بررسی های ظاهری و فنی میتوانید کاسه نمد را بر روی شفت جا بزنید، در این مسیر توجه داشته باشد که کاسه نمد آسیبی نبیند.
 • با اینکه نصب کاسه نمد کاری دشوار نیست اما پیشنهاد میکنیم برای انجام هر چه بهتر و مطمئن تر آن از یک متخصص کمک بگیرید.

 

نکات نگهداری و استفاده از کاسه نمد

برای نگهداری صحیح از کاسه نمد باید همواره و در دوره های منظم آن را بررسی کرد. شکل ظاهری کاسه نمد اطلاعات خوبی از وضعیت سلامت این قطعه در اختیار ما میگذارد.

در استفاده از کاسه نمد به نوع روانکار خود توجه داشته باشید و بر آن اساس کاسه نمد مناسب را انتخاب کنید.

کاسه نمد ها برای ادامه فعالیت خود به نکات خاصی احتیاجی ندارند و قطعات مقاومی محسوب میشوند، صرفا علاوه بر موراد گفته شده باید نسبت به ضربه خوردن و یا انحرافات شفت حساس بود چرا که در این صورت عملکرد کاسه نمد با مشکلاتی مواجه میشود.

راهنمای خرید کاسه نمد

برای خرید کاسه نمد مناسب باید به جنس مواد اولیه، شرکت سازنده و ابعاد کاسه نمد توجه داشت. کاسه نمد انواع مختلفی دارد و هرکدام از آنها مناسب قطعه خاصی با روانکار متفاوتی هستند، از همین رو لازم است تا در هنگام خرید به نوع روانکار و قطعه خود دقت داشته باشید و بر آن اساس کاسه نمد مناسب را انتخاب کنید. انتخاب بهترین کاسه نمد برای قطعات مختلف کاری تخصصی و دشوار است، از همین رو بهتر است تا این قطعات را از فروشگاه های بزرگ و معتبر تهیه کنید تا نسبت به انواع آن اطلاعات کافی را کسب کنید.

 

شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان یکی از بزرگترین واردکنندگان و تامین کنندگان انواع گوناگون کاسه نمد در ایران است که طیف وسیعی از کاسه نمد را برای شما مخاطبان عزیز جمع آوری کرده است. ماهان تجهیز صنعت ایرانیان علاوه بر اینکه انواع بسیار زیادی از کاسه نمد را داراست، بلکه آنها را با بهترین قیمت و عالی ترین کیفیت عرضه میکند؛ ضمن اینکه با تکیه بر تیمی از مشاوران و متخصصان فرصتی را فراهم کرده تا شما خریداران عزیز بتوانید پیش از خرید از مشاوره رایگان بهره مند شده و بر اساس آن بهترین انتخاب را انجام دهید.

 

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان بهترین گزینه جهت خرید انواع کاسه نمد محسوب میشود. این شرکت تنوع محصولی بالایی دارد و انواع با کیفیت کاسه نمد را با نازل ترین قیمت عرضه میکند. ضمن اینکه کالای خریداری شده را درب محل کار شما تحویل میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...