همه چیز درباره انواع بلبرینگ شیار عمیق

امروزه در بسیاری از شرکت ها و کارخانه های تولید کننده ماشین های صنعتی، لوازم کشاورزی و…، از نوع خاصی بلبرینگ به نام بلبرینگ شیار عمیق، استفاده می شود. این بلبرینگ به دلیل داشتنِ ساختاری منحصر به فرد، می تواند فشار بالایی را در دو جهتِ محوری و شعاعی، تحمل کند. در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی جامع را در مورد بلبرینگ شیار عمیق، به شما ارائه دهیم. اگر شما هم می خواهید با بلبرینگ فوق بیشتر آشنا شوید، تا پایان با ما همراه باشید.

 

بلبرینگ شیار عمیق چیست

بلبرینگ شیار عمیق، یکی از پرکاربرد ترین و مهم­ترین تجهیزات مورد استفاده در بسیاری از صنایع پیشرفته امروزی است. این بلبرینگ، از ایجاد اصطکاک و سایش در بین تجهیزات، جلوگیری می کند و سبب بهبود عملکرد لوازم صنعتی می شود.

 

مشخصات فنی بلبرینگ شیار عمیق

مشخصات فنی بلبرینگ شیار عمیق به کدی گفته میشود که بر روی بلبرینگ حک شده تا بتوان با مطالعه آن به تمامی اطلاعات مورد نیاز فنی بلبرینگ دست پیدا کرد. شماره فنی بلبرینگ شیار عمیق از اعداد، حروف، پیشوند و پسوند هایی تشکیل شده است که هر کدام به یکی از موارد فنی اشاره دارند و بیانگر مشخصاتی از قبیل اندازه قطر های داخلی و خارجی، ظرفیت بار، ظرفیت سرعت، نوع بلبرینگ و سایر اطلاعات بلبرینگ است.

 

این کد به گونه ای نوشته میشود تا صنعتگران بتوانند به سرعت تمامی موارد فنی بلبرینگ را از روی آن بخوانند و در صورت نیاز به تعویض بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگی با همان کد و مشخصات تهیه کنند.

 

همه چیز درباره انواع بلبرینگ شیار عمیق

 

ساختار و اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق، از دو حلقه خارجی و داخلی، تعدادی ساچمه یا توپ کروی و یک کیج، تشکیل شده است. حلقه های داخلی و خارجی، دارای شیار های عمیقی هستند. حلقه داخلی، از حلقه خارجی کوچک تر است و درون آن قرار می گیرد. فاصله بینِ این دو حلقه، توسط ساچمه های فولادی پُر می شود. ساچمه های فولادی نیز توسط کیج، در سر جای خود قرار می گیرند و از شیار های حلقه ها خارج نمی شوند.

 

کاربرد های بلبرینگ شیار عمیق

همانگونه که در پاراگراف های قبل نیز بیان کردیم، در ساختار بلبرینگ شیار عمیق از متریالِ بسیار مرغوبی استفاده شده است و به همین دلیل، مقاومت این بلبرینگ در برابر دما، رطوبت و فشار، بسیار بالا می باشد. مقاوم بودنِ بلبرینگ شیار عمیق، سبب شده است تا از این قطعه در صنایع و شرکت های مختلفی استفاده شود. در این بخش، کارخانه ها و صنایعی که از بلبرینگ فوق استفاده می کنند را به شما معرفی خواهیم کرد.

کارخانه های تولید کننده خودرو و وسایل نقلیه ماشین های تراش صنعتی انواع مختلف پمپ ها مختلف لوازم خانگی تجهیزات پتروشیمی ئ شرکت های تولید کننده مواد غذایی، محصولات بهداشتی، تجهیزات کشاورزی

 

نحوه عملکرد بلبرینگ شیار عمیق

این بلبرینگ ‌ها از بهترین گونه ها برای تحمل بارهای محوری و شعاعی به طور همزمان هستند و برای انتقال بارهای سنگین و تحمل سرعت‌های بالا گزینه مناسبی به حساب میآیند.

نحوه عملکرد بلبرینگ شیار عمیق این این صورت است که بار های وارده از طریق حلقه ها به ساچمه ها وارد شده و آنها با توجه به طراحی حلقه داخلی و شیاری که در آن وجود دارد میتوانند به صورت تقویت شده بار را تحمل کرده و با چرخشی بدون اصطکاک به آسانی آن را منتقل کنند.

همه چیز درباره انواع بلبرینگ شیار عمیق

انواع بلبرینگ های شیار عمیق

بلبرینگ های شیار عمیق از نظر ساختاری، در سه گروه قرار می گیرند. هر کدام از این بلبرینگ ها، مکانیزم عملکرد متفاوتی دارند و در صنایع مختلفی از آنها استفاده می شود. در این قسمت، هر سه گروه فوق را به صورت جامع، بررسی خواهیم کرد؛

  • بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه

بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه، همانگونه که از نامش نیز مشخص است، تنها دارای یک شیار می باشد. ساچمه های بلبرینگ فوق، در این شیار قرار می گیرند و امکان چرخش بلبرینگ را فراهم می نمایند.نکته‌ی دیگر اینکه، بلبرینگ های شیار عمیق تک ردیفه می توانند فشار های شعاعی و محوری را به خوبی تحمل کنند.

 

  • بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه

در ساختار بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه، ساچمه های فولادی در دو شیارِ کنار هم قرار گرفته اند. وجود دو ردیف ساچمه در کنار هم، سبب می شود تا قدرت و استحکام بلبرینگ، افزایش یابد.

 

  • بلبرینگ های عمیق با شیار ساچمه خور

در ساختار بلبرینگ های عمیق با شیار ساچمه خور، از ساچمه های فولادی بیشتری نسبت به سایر بلبرینگ ها، استفاده شده است. وجود تعداد بالای ساچمه های فولادی، توان شعاعی بلبرینگ را افزایش و توان محوری را کاهش می دهد. نکته‌ی دیگر اینکه، معمولا بلبرینگ های ساچمه خور، در گیربکس های اتوماتیک، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نصب و جا زدن بلبرینگ های شیار عمیق

نصب و جا زدن بلبرینگ های شیار عمیق کاری حساس بوده و نیازمند دانش و تجربه است، برای اینکار باید ابتدا شفت مورد نظر را تمیز کنید و سپس با استفاده از ابزار هایی همچون کش و آچار های مخصوص بلبرینگ را بر سر جای خود نصب کنید. بعضی از بلبرینگ ها نیازمند گریس کاری هستند و برخی از آنها به صورت آماده به فروش میرسند. پس از نصب باید میزان لقی را ارزیابی کرده و در صورت نیاز آن را کم کنید.

 

 

روانکاری بلبرینگ شیار عمیق

روانکاری بلبرینگ شیار عمیق اصطکاک را کاهش داده و باعث میشود قطعات داخلی رولبرینگ از خوردگی و ساییدگی در امان باشند، علاوه بر آن ارتعاشات بلبرینگ شیار عمیق را نیز کم کرده و همچنین در اغلب اوقات به آب بندی بلبرینگ نیز کمک میکند. روانکاری یکی از مهمترین عناصر در رابطه با بلبرینگ ها به حساب می آید، چرا که ماده روانکار باعث بهبود حرکت شده و همچنین طول عمر و دوام بلبرینگ را افزایش میدهد و خاصیت خنک کنندگی نیز دارد.

 

برای روانکاری بلبرینگ ها میتوان از گریس ها یا روغن های صنعتی استفاده کرد که هر یک دارای مزایای و معایب مخصوص به خود بوده و عموما طراحان در زمان طراحی و ساخت قطعه روانکار مورد نیاز آن را نیز تعیین میکنند، اما در مجموع بیشتر بلبرینگ ها با گریس روانکاری میشوند.

 

نکات نگهداری و استفاده از بلبرینگ  شیار عمیق

برای نگهداری از بلبرینگ های شیار عمیق و افزایش بازدهی این قطعات بهتر است که موارد زیر را رعایت کنید:

  • به صدای قطعه در زمان چرخش دستگاه گوش دهید تا بتوانید خرابی آن را تشخیص دهید، اگر صدای قطعه تغییر کرد و یا صدایی ناهنجار از آن به گوش رسید بهتر است تا آن را به سرعت بررسی کنید.
  • دمای دستگاه نقشی مهم در سلامت قطعات ایفا میکند. بهتر است تا به صورت منظم دمای دستگاه و قطعات را بررسی کنید تا به محض افزایش بیش از اندازه آن به حل مشکل بپردازید.

 

همه چیز درباره انواع بلبرینگ شیار عمیق

 

پسوند های انواع بلبرینگ های شیار عمیق

پسوند ها قسمت مهمی از مشخصات فنی بلبرینگ ها به حساب می آیند میشود و میتوانند اطلاعات مهمی را در مورد بلبرینگ به ما بدهند. پسوند ها که از اعداد و حروف ساخته شده اند در قسمت انتهایی مشخصات فنی ظاهر شده و اطلاعاتی از قبیل نوع بلبرینگ، روش طراحی، نوع ساخت، جنس قفسه نگهدارنده، جنس حلقه های داخلی و خارجی و غیره را با خود حمل میکنند.

ماهان تجهیز صنعت ایرانیان برای آشنایی شما عزیزان با پسوند ها و مشخصات فنی انواع بلبرینگ، آنها را در جدولی مخصوص جمع آوری کرده و شما خوانندگان میتوانید با کلیک بر روی لینک زیر به جدول پسوند های بلبرینگ دسترسی باشید.

 

راهنمای خرید بلبرینگ شیار عمیق

شما باید بلبرینگ مورد نیاز خود را تنها از شرکت ها و کارخانه های معتبر خریداری نمایید، چرا که در غیر این صورت ممکن است بلبرینگی تقلبی تهیه کرده و به دستگاه خود آسیبی جدی وارد کنید. یکی از معتبرترین وارد کنندگان انواع مختلف بلبرینگ های شیار عمیق، شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان نام دارد که محصولاتی با عمر مفید و کیفیت بسیار بالا  از برند های معروف جهانی را وارد کشور کرده و با نازل ترین قیمت به شما عزیزان عرضه میکند.

 

ابتدا نوع بلبرینگ شیار عمیق مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

در این مقاله، توضیحاتی جامع را در مورد بلبرینگ شیار عمیق، به شما ارائه دادیم. این بلبرینگ، در نمونه های بسیار متنوعی تولید می شود و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. بهتر است که بلبرینگ شیار عمیق خود را از فروشگاه های معتبری همچون ماهان تجهیز صنعت ایرانیان تهیه کنید و آنها را در محل نظر خود تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...