با انواع بلبرینگ خود تنظیم و ویژگی‌های آن آشنا شوید

بلبرینگ خود تنظیم یکی از یاتاقان های غلتشی پرکاربرد محسوب میشود و ویژگی آن در این است که میتواند ناترازی شفت را تحمل کرده و بر حسب میزان انحراف به طور اتوماتیک خود را با آن تطبیق دهد. بلبرینگ خود تنظیم با ویژگی های منحصر به فرد خود بهترین گزینه برای تحمل بار های سنگین شعاعی به حساب می آید.

 

بلبرینگ خود تنظیم چیست

ناهمراستایی و ناترازی اتفاقی است که امکان دارد در زمان فعالیت دستگاه پیش بیاید و باعث انحراف زاویه ای شفت و هوزینگ شود، اگر این انحراف زاویه ای زیاد شود میان شفت و بلبرینگ فاصله ایجاد شده و در نهایت به شکستن بلبرینگ منجر میشود، از آنجایی که بلبرینگ های ساده نمیتوانند این انحراف را تحمل کنند؛ بهتر است که از بلبرینگ های خود تنظیم استفاده شود.

وجود انحراف و ناهمترازی در شفت مسئله ای مهم است که همیشه مهندسین و تولید کنندگان با آن به مشکل بر میخورند، چرا که حتی با وجود دقت بالا در زمان طراحی دستگاه و قطعات، ممکن است در زمان نصب و اجرا مشکلاتی پدید بیایند که در اثر آنها شفت دچار ناهمراستایی و ناترازی شود و بر اثر آن بلبرینگ به سرعت رو به فروپاشی رود و به شکست برسد.

به خاطر این دلایل بلبرینگ خود تنظیم طراحی و ساخته شد تا بتواند انحرافات محور را تحمل کرده و بدون خرابی و شکست به فعالیت خود ادامه دهد. از آنجایی که بلبرینگ خود تنظیم ضعف های سایر بلبرینگ ها و رولبرینگ های شعاعی را ندارد، گزینه بسیار مناسبی جهت تحمل بار های شعاعی به حساب می آید، اما لازم است بدانید که این بلبرینگ نمیتواند بار های محوری را تحمل کند.

با انواع بلبرینگ خود تنظیم و ویژگی‌های آن آشنا شوید

مشخصات فنی بلبرینگ خود تنظیم

مشخصات فنی یا شماره فنی بلبرینگ خود تنظیم به کدی گفته میشود که بر روی این قطعه مکانیکی حک شده و حاوی تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد بلبرینگ خود تنظیم است که بیشترین استفاده آن در هنگام تعویض بیرینگ و به جهت خرید بلبرینگ مشابه است.

مشخصات فنی بلبرینگ ها از اهمیت ویژه ای برخوردارند، چرا که بلبرینگ ها قطعاتی بسیار دقیق و حساس هستند که با ظرافت کامل ساخته شده و باید دقیقا با شفت مورد نظر جفت شوند، به همین دلیل کارخانه سازنده ابعاد دقیق بلبرینگ را بر روی آن حک میکند.

مشخصات فنی بلبرینگ شامل اطلاعاتی از جمله ابعاد بیرینگ، قطر سوراخ ها، ابعاد و تعداد ساچمه ها، سرعت گردش نهایی، دمای کارکرد و تمامی اطلاعاتی است که باید در مورد بلبرینگ خود تنظیمی که در دست دارید بدانید.

 

ساختار بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم از حلقه داخلی، حلقه خارجی، قفسه نگهدارنده و دو ردیف ساچمه کروی شکل تشکیل شده است.

قفسه نگهدارنده بلبرینگ خود تنظیم نسبت به سایر بلبرینگ ها بزرگتر است و بر روی آن شیاری موجود است که در حقیقت عامل ایجاد خاصیت خود تنظیمی بلبرینگ به حساب می آید، چرا که این شیار درجات ازادی مورد نیاز برای تحمل ناترازی شفت را تامین میکند.

دارا بودن دو ردیف ساچمه های کروی نیز  باعث افزایش توان بلبرینگ خود تنظیم شده و این بلبرینگ را به گزینه مطلوبی برای تحمل بار های سنگین تبدیل میکند.

با انواع بلبرینگ خود تنظیم و ویژگی‌های آن آشنا شوید

کاربرد بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم میتوانند بار های شعاعی سنگینی را تحمل کنند و از همین رو دارای کاربرد های زیادی در صنایع مختلفی هستند.

از این بلبرینگ ها در صنایع کشاورزی، نفت و گاز، پتروشیمی، هوافضا، خودروسازی و همچنین در صنایع ساخت لوازم خانگی مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و جارو برقی استفاده میشود.

 

نحوه عملکرد بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم در داخل قفسه نگهدارنده خود شیاری دارد که وظیفه حفظ موقعیت ساچمه ها همراه با اعطای مقداری تلورانس آزادی به آنهاست، از همین رو در صورتی که ناهمراستایی و یا ناترازی در شفت شکل بگیرد بلبرینگ خود تنظیم میتواند خود را با آن وفق داده و به فعالیت خود ادامه دهد.

این خاصیت بلبرینگ خود تنظیم باعث میشود تا از فروپاشی و شکست بلبرینگ جلوگیری شده و همچنین نیازی به تعویض شفت در صورت میزان کوچکی انحراف نیز نباشد.

 

انواع بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ های خود تنظیم به صورت کلی به دو دسته تقسیم میشوند:

  • بلبرینگ های خود تنظیم با کاسه نمد

بلبرینگ های خود تنظیم با کاسه نمد به دو زیر مجموعه ساده و کونیک دار تقسیم میشوند و ویژگی اصلی آنها این است که در هر دو سر خود دارای کاسه نمد هستند. وظیفه کاسه نمد ها به طور کلی حفظ اجزای بلبرینگ از نفوذ آلودگی ها و گرد و غبار به داخل بیرینگ است و همچین وظیفه دارد که مانع از خروج ماده روانکار نیز بشود. تفاوت مدل ساده و کونیک دار این نوع بلبرینگ ها در شکل حلقه داخلی آنهاست که در مدل کونیک دار مخروطی میباشد.

 

  • بلبرینگ خود تنظیم بدون کاسه نمد

بلبرینگ خود تنظیم بدون کاسه نمد به سه دسته شامل ساده، کونیک دار و بوش بلند نقسیم میشود که تفاوت آنها در شکل ظاهری حلقه داخلی است. حلقه داخلی که عموما استوانه ای است، در مدل کونیک دار مخروطی ساخته شده است تا بوشی متشکل از مهره و واشر روی آن سوار شده و بتوانند بلبرینگ خود تنظیم را بر روی شفت قفل کنند.

با انواع بلبرینگ خود تنظیم و ویژگی‌های آن آشنا شوید

نصب و جا زدن بلبرینگ خود تنظیم

برای نصب بلبرینگ ها راه های متفاوتی وجود دارد که عموما بر اساس اندازه و سایز بلبرینگ مورد استفاده قرار میگیرند، اما نکاتی وجود دارد که در تمامی روش ها مشترک است که در ادامه به معرفی و توضیح آنها خواهیم پرداخت.

پیش از نصب هر بلبرینگ باید شفت مورد نظر کاملا تمیز شده و تمامی ذرات گریس و روغن های پیشین از روی آن پاک شوند، همچنین لازم است تا بلبرینگ قدیمی با دقت و استفاده از کش خارج شود تا شفت آسیبی نبیند.

در مرحله بعدی باید بلبرینگ جدید را برای نصب آماده سازی کنیم، به این معنا که اگر بلبرینگ از پیش گریس کاری نشده باشد آن را گریس کاری میکنیم.

پس از آماده سازی و مراحل مقدماتی یکی از روش های نصب بلبرینگ را به تناسب بلبرینگ مورد نظر انتخاب میکنیم. بلبرینگ ها را میتوان به سه روش نصب سرد، نصب گرم و هیدرولیکی نصب کرد که در مورد بلبرینگ خود تنظیم از نصب سرد استفاده میکنیم.

برای جا زدن بلبرینگ خود تنظیم از خار فنری استفاده میشود که وظیفه آن کاهش لقی بلبرینگ در هنگام نصب است، همچنین از مهره قفلی برای محکم کردن بلبرینگ بر روی شفت استفاده میکنیم، یک بوش هم بر روی بلبرینگ خود تنظیم قرار میگیرد تا بتوان به تمامی نقاط این قطعه به صورت یکنواخت نیرو وارد کرد و آن را به طرز مناسبی در جای خود قرار داد.

 

روانکاری بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ ها برای درست کار کردن احتیاج به روانکاری دارند، چرا که قطعات فلزی در اثر چرخش مداوم بر روی یکدیگر ایجاد اصطکاک کرده و مقدار زیادی از توان دستگاه صرف غلبه بر اصطکاک تولید شده میشود.

علاوه بر آن روانکاری باعث میشود تا ساچمه ها و حلقه در اثر تماس دائمی دچار خوردگی نشوند و همچنین از آنها در برابر ساییدگی و شکستگی نیز محافظت میکند.

روانکاری بلبرینگ ها میتواند با استفاده از گریس ها و یا روغن های صنعتی انجام شود، که در مورد بلبرینگ خود تنظیم بهتر است که از گریس های لیتیومی استفاده کنیم چرا که مقاومت گریس بیشتر از روغن بوده و باعث میشود تا بلبرینگ تحت فشار و بارگذاری ها سنگین عملکرد بهتری داشته باشد، همچنین از افزایش دما نیز جلوگیری کرده و مدت زمان طولانی تری بدون نیاز به تعویض خاصیت خود را حفظ میکنند.

با انواع بلبرینگ خود تنظیم و ویژگی‌های آن آشنا شوید

نکات نگهداری و استفاده از بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ ها قطعاتی با طول عمر بالا هستند به شرطی که از آنها درست استفاده شده و همچنین به خوبی نگهداری شوند. در ادامه تعدای از مهمترین نکات نگهداری این قطعات را به شما معرفی میکنیم:

  • کنترل دمای بلبرینگ خود تنظیم
  • کنترل دمای کلی دستگاه و مجموعه
  • نصب صحیح و اصولی بلبرینگ خود تنظیم توسط فرد متخصص
  • بررسی دوره ای سلامت و عمر مفید بلبرینگ خود تنظیم
  • بررسی دوره ای و تعویض منظم ماده روانکار در زمان های مشخص

 

پسوندهای انواع بلبرینگ خود تنظیم

در آخرین بخش از شماره فنی بلبرینگ خود تنظیم، پسوند ها قرار میگیرند؛ پسوند ها مجموعه حروفی هستند که ویژگی هایی نظیر اندازه قطر های داخلی و خارجی، ظرفیت و توان بلبرینگ، جنس ساخته شده، جنس قفسه نگهدارنده، تعداد ردیف ساچمه و مواردی این چنینی را نشان میدهند.

پسوند ها قسمت مهمی از شماره و مشخصات فنی به حساب می آیند، چرا که با استفاده از آنها میتوان به راحتی به ویژگی های بلبرینگ پی برد. از آنجایی که بلبرینگ ها قطعاتی مهم و کاربردی هستند و تعداد بسیار زیادی از آنها در مشاغل استفاده میشود، تمامی اطلاعات و ویژگی های بلبرینگ در قالب کد مشخصات فنی روی آن حک میشود تا نیازی به اندازه گیری مجدد نباشد.

پسوند های بلبرینگ خود تنظیم بر اساس الفبای انگلیسی مرتب میشود و شما خوانندگان گرامی میتوانید از طریق لینک زیر به آنها دسترسی داشته باشید:

با انواع بلبرینگ خود تنظیم و ویژگی‌های آن آشنا شوید

راهنمای خرید بلبرینگ خود تنظیم

مهمترین نکته ای که برای خرید بلبرینگ خود تنظیم باید آن را رعایت کنید بحث کیفیت محصول است، چرا که بلبرینگ های با کیفیت میتوانند بازدهی و توان دستگاه را افزایش داده و از هرینه های جانبی اضافی جلوگیری کنند. از آنجایی که تشخیص اصالت بلبرینگ کاری دشوار است، بهتر است که این قطعه را از نمایندگی ها و فروشگاه های معتبر تهیه گنید تا نسبت به اصل بودن آن اطمینان داشته باشید.

 

یکی از معتبر ترین مراکز فروش بلبرینگ خود تنظیم شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان است که با سابقه ای طولانی همواره در زمینه فروش انواع بلبرینگ و رولبرینگ پیشرو بوده است. ماهان تجهیز صنعت ایرانیان با کیفیت ترین و بهترین قطعات صنعتی از جمله بلبرینگ خود تنظیم را از برترین شرکت های جهان وارد کشور کرده و آنها را با قیمت مناسب به شما عزیزان تقدیم میکند.

 

ابتدا نوع بلبرینگ خود تنظیم مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

بلبرینگ خود تنظیم قطعه ای بسیار کارامد بوده و نقشی اساسی در دستگاه شما ایفا میکند، این قطعه انواع مختلفی دارد و شرکت های متنوعی آن را تولید میکنند که شما باید بر حسب نیاز خود مدل مورد نظر خود خریداری کنید. در ماهان تجهیز صنعت ایرانیان شما خریداران عزیز میتوانید کاتالوگ کاملی از انواع بلبرینگ خود تنظیم را از معتبر ترین شرکت ها و تولید کنندگان جهان مشاهده کرده و پس از استفاده از مشاوره رایگان کارشناسان مجموعه نسبت به خرید بلبرینگ خود تنظیم مورد نیاز خود اقدام فرمایید.

  • سوپر ادمین
  • 1403-01-23
  • 35 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...