همه چیز درباره انواع رولبرینگ و کاربرد آن‌ ها

رولبرینگ ها قطعاتی مشابه بلبرینگ ها هستند که می توانند بار بیشتری را نسبت به آن ها تحمل نمایند. این قطعه علاوه بر حمل بار می تواند میزان اصطکاک را نیز به حداقل برساند. به طور کلی این قطعه به عنوان یک عضو غلتنده فاصله میان قسمت های متحرک در بلبرینگ را پر می کنند. نکته قابل توجه این است که Roller Bearings  علاوه بر بارهای محوری می توانند بارهای شعاعی را نیز متحمل شوند. در ادامه شما را با انواع، شرایط نگهداری، عملکرد و راهنمای خرید این قطعه به طور کامل آشنا کنیم.

 

رولبرینگ چیست

رولبرینگ قطعه بسیار کلیدی در سیستم حرکتی می باشد که حرکت میان دو قطعه را به صورت غلتشی فراهم می نماید. این قطعه می تواند بار محوری و شعاعی را به میزان قابل توجهی تحمل کند. البته مقدار توانایی تحمل بار شعاعی آن بسیار بالاتر از بار محوری می باشد. مهم ترین تفاوت میان Roller Bearings و بلبرینگ میزان مقاومت آن ها در تحمل بار است. معمولا زمانی که میزان فشار محوری بیشتر باشد از بلبرینگ استفاده می گردد. از Roller Bearings نیز زمانی استفاده می شود که میزان فشار شعاعی زیاد باشد. سطح تماس این قطعه با ساچمه به شکل خطی بوده و به همین دلیل است که توانایی تحمل بار شعاعی آن نسبت به بار محوری کمتر می باشد.

 

مشخصات فنی رولبرینگ

مشخصات فنی رولبرینگ یک کد است که بر روی این رولبرینگ حک میشود و در حقیقت شناسه رولبرینگ به محسوب میشود. این کد از اعداد، حروف، پیشوند و پسوند هایی تشکیل شده است که هر کدام به یکی از موارد فنی اشاره دارند.

رولبرینگ ها بر اساس کارکرد، جنس ساخته شده، شکل ظاهری، نوع طراحی، اندازه قطر خارجی، قطر داخلی و اطلاعاتی از این قبیل به دسته بندی های مختلفی تقسیم میشوند؛ مشخصات فنی نمایانگر موارد ذکر شده است و باعث میشود تا بتوان با خواندن تنها یک خط کد به تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد رولبرینگ دست پیدا کرد.

همچنین در هنگام تعویض رولبرینگ باید با استفاده از کد درج شده بر روی رولبرینگ نسبت به خرید رولبرینگی دقیقا مشابه آن اقدام کنید، چرا که در غیر این صورت دستگاه کارایی لازم را نخواهد داشت.

 

همه چیز درباره انواع رولبرینگ و کاربرد آن‌ ها

 

ساختار و اجزای تشکیل دهنده رولبرینگ

رولبرینگ ها از اجزای مختلفی تهیه می شود که در ادامه به توضیح به شرح زیر می باشند:

  • Outer Race یا حلقه خارجی

حلقه خارجی را میتوان از مهم ترین قسمت ها رولبرینگ دانست است که با استفاده از فولاد خلوص بالا تهیه می شود. Pgri ohv[d  بیرونی ترین قطعه رولبرینگ است و وظیفه دارد تا غلتک ها را در طول مسیر نگهداری کند. این قطعه را با استفاده از پلاستیک نیز می سازند که البته نسبت به رینگ فولادی مقاومت کمتری دارد. معمولا حلقه خارجی به بخش ثابتی از دستگاه پرس می شود.

 

  • Inner Race یا حلقه داخلی

حلقه داخلی نیز یکی از اصلی ترین قسمت های رولبرینگ محسوب میشود که از جنس فولاد آلیاژی ساخته می شود. معمولا در بیشتر دستگاه ها حلقه داخلی به محور دوار یا همان عضو متحرک متصل می گردد و با حرکت آن شروع به چرخش می کند و از طریق غلتک های استوانه ای این چرخش به حلقه خارجی منتقل میشود.

 

  • Cage یا قفسه نگهدارنده

قفسه نگهدارنده غلتک های رولبرینگ را در جای خود نگه میدارد و از برخورد آنها ها با یکدیگر  و خارج شدن آنها زا قطعه جلوگیری می کند. این قفسه ها با توجه به نوع رولبرینگ میتوانند در سه مدل جامد، پرس شده و پلیمری ساخته شوند. جنس قفسه نگهدارنده جامد و پرس شده از برنج و فولاد بوده و قفسه پلیمری نیز پلاستیکی می باشد. قفسه نگهدارنده نقش بسیار موثری در عملکرد رولبرینگ دارد.

 

  • Rolling Element یا اجزای غلتان

استوانه هایی فلزی هستند که در داخل قفسه نگهدارنده قرار گرفتند و اصلی ترین وظیفه رولبرینگ  یعنی مهار کردن بار را بر عهده دارند. این ساچمه های استوانه ای شکل میتوانند به راحتی دوران کنند و از همین رو از اصطکاک جلوگیری میکنند.

 

  • کاسه نمد

این قطعه از نشتی مواد روانکار به بیرون و همچنین ورود گرد و غبار به داخل رولبرینگ جلوگیری میکند. کاسه نمد دارای خاصیت ارتجاعی بوده که به عملکرد بهتر رولبرینگ نیز کمک می کند.

کاسه نمد در دو مدل تماسی و غیرتماسی مورد استفاده قرار می گیرد و حرارت محیط می تواند در تعیین طول عمر کاسه نمد نقش موثری داشته باشد. توجه داشته باشید وجود کاسه نمد در بلبرینگ ها الزامی نیست و بسیاری از مدل های این قطعات صنعتی فاقد کاسه نمد هستند.

 

همه چیز درباره انواع رولبرینگ و کاربرد آن‌ ها

 

کاربرد رولبرینگ

رولبرینگ ها از یاتاقان های غلتشی بسیار پر استفاده در صنایع مکانیکی محسوب میشوند. طراحان در این قطعات با جایگزین کردن ساچمه های کروی بلبرینگ با غلتک های استوانه ای شکل، موفق شده اند تا توان و ظرفیت تحمل بار و فشار این قطعات را به مقدار قابل توجهی افزایش داده و رولبرینگ ها را بسازند.

رولبرینگ ها در بسیاری از قطعات مکانیکی و ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند، صنایعی از قبیل نفت و گاز، خودرو سازی، ساخت ماشین آلات کشاورزی، پتروشیمی و هوا فضا تنها گوشه کوچکی از موارد استفاده از قطعه به شمار میرود.

 

نحوه عملکرد رولبرینگ

همانطور که گفته شد Roller Bearings از اجزای مختلفی تهیه شده که حلقه داخلی یکی از آن ها می باشد. هنگامی که محور شروع به چرخش می کند، حلقه داخلی نیز شروع به حرکت می نماید و آن را به اجزای غلتان نیز انتقال می دهد. به همین ترتیب بار از اجزای غلتان به حلقه خارجی منتقل شده و منجر به کاهش بار وارده بر قطعه می شود. از طرفی به دلیل اینکه سطح تماس حلقه ها و اجزای غلتان به صورت خطی می باشد، این قطعه تحمل بسیار زیادی در برابر بارهای شعاعی دارد.

 

انواع رولبرینگ

رولبرینگ ها با توجه به کارایی و عملکردشان انواع مختلفی دارند که پیش از خرید نیاز است تا آن ها را به خوبی بشناسید. به طور کلی از انواع رولبرینگ می توان به موارد زیر اشاره داشت:

این نوع از رولبرینگ ظرفیت شعاعی فوق العاده بالایی دارد و در برابر بارهای محوری از ظرفیت کمتری برخوردار است. قطر کم در کنار عرض زیاد این قطعه موجب می شود تا توانایی بسیار بالایی در حمل بار داشته باشد. Roller Bearings استوانه ای در سرعت های بالا و هنگام وجود بارهای شعاعی سنگین بسیار کاربردی می باشد.

 

نوع بشکه ای این قطعه تحمل بالایی در حمل بار دارد و به راحتی بارهای شعاعی و محوری سنگین را تحمل می کند. قابلیت تفکیک شدن از یکدیگر، حساسیت بالا، نامتقارن بودن و سرعت دورانی فوق العاده از دیگر مزایای این قطعه هستند. به همین دلیل است که Roller Bearings بشکه ای را در فن های مکانیکی، توربین های بادی، پمپ ها، گیربکس ها و پیشرانه های دریایی مورد استفاده قرار می دهند.

 

این نوع از رولبرینگ ها نازک تر از سایر آن ها هستند و در برخی مواقع بدون حلقه داخلی نیز طراحی می شوند. معمولا از این مدل در محدودیت فضای شعاعی و برای تحمل بارهای سنگین با سرعت بالا استفاده می گردد. این قطعه ظرفیت بار گسترده را در مخزن گریس بسیار بالا ممکن می کند. معمولا از این قطعه در کمپرسورها، قطعات خودرو و پمپ ها استفاده می شود.

 

رولبرینگ مخروطی در برابر رانش و بار شعاعی تحمل بسیار بالایی دارد. البته این قطعه تنها می تواند بار محوری یک طرفه را تحمل کند. به همین دلیل است که استفاده از بیرینگ معکوس جانبی همراه با آن ضروری می باشد. از این قطعه معمولا در ماشین آلات و تجهیزات سنگین مانند تولید، هوافضا و تولید برق استفاده می گردد.

 

رولبرینگ کوپر اسپلیت یکی از انواع رولبرینگ ها است که از چند تکه قابل جدا شدن ساخته شده است. مهمترین ویژگی رولبرینگ های کوپر اسپلیت این است که اجزا و قطعات سازنده این رولبرینگ به صورت چند تکه طراحی شده اند و آنها را میتوان از یکدیگر جدا کرد، این ویژگی سبب شده تا رولبرینگ کوپر اسپلیت دارای استفاده های زیادی در صنعت باشد.

 

همه چیز درباره انواع رولبرینگ و کاربرد آن‌ ها

 

نصب و جا زدن رولبرینگ

رولبرینگ ها قطعاتی مهم و دقیق هستند که نیاز به احتیاط کامل و دانش فنی در هنگام نصب دارند، چرا که کارکرد صحیح و همچنین دوام رولبرینگ در گرو جا زدن درست آن است.

یکی از مهمترین نکات مهارت داشتن فرد برای نصب رولبرینگ است، از آنجایی که رولبرینگ ها و شفت ها دارای شیب بین 10 تا 20 درجه در هر سر خود هستند، انسان متخصص میتواند به آسانی با استفاده از ابزار هایی نظیر آچار گلویی سنگین و آچار گلویی خاردار این قطعه را در جای خود نصب کند.

همچنین برای نصب رولبرینگ پاکیزگی شفت از اهمیت زیادی برخورداراست، ول باید مراقب بود که مواد پاک کننده با رولبرینگ برخورد نداشته باشند، چرا که احتمال دارد در روانکاری آن خلل ایجاد کنند.

 

روانکاری رولبرینگ

روانکاری یکی از مهمترین عناصر در رابطه با رولبرینگ ها به حساب می آید، چرا که ماده روانکار باعث بهبود حرکت شده و همچنین طول عمر و دوام رولبرینگ را افزایش میدهد.

روانکاری رولبرینگ ها اصطکاک را کاهش داده و باعث میشود قطعات داخلی رولبرینگ از خوردگی و ساییدگی در امان باشند، علاوه بر آن ارتعاشات رولبرینگ را نیز کم کرده و همچنین در اغلب اوقات به آب بندی رولبرینگ نیز کمک شایانی میرسانند.

برای روانکاری رولبرینگ ها میتوان از گریس ها یا روغن های صنعتی استفاده کرد که هر یک دارای معایب و مزایای مخصوص به خود بوده و عموما طراحان در زمان طراحی و ساخت قطعه روانکار مورد نیاز آن را نیز تعیین میکنند، اما در مجموع بیشتر رولبرینگ ها با گریس روانکاری میشوند.

 

شرایط نگهداری رولبرینگ ها

برای نگهداری از Roller Bearings و افزایش دوام آن ها بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • به صدای قطعه در زمان چرخش دستگاه گوش دهید تا بتوانید خرابی آن را تشخیص دهید. می توانید از استتوسکوپ نیز برای بررسی دقیق ارتعاشات صوتی قطعه استفاده نمایید.
  • با تعیین دمای دستگاه سلامت قطعه را ارزیابی کنید. می توانید دیجیتال ترمومتر یا دست خود را روی دستگاه قرار داده و دمای آن را اندازه گیری نمایید.
  • با استفاده از دوربین ترموگرافی دمای قطعه مورد نظر را اندازه گیری کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید.
  • می توانید میزان آلودگی کاسه نمد و Roller Bearings را با کمک چشم نیز ارزیابی کنید و سلامت دستگاه خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

 

پسوند های انواع رولبرینگ

پسوند ها قسمت مهمی از مشخصات فنی رولبرینگ محسوب میشود و نقشی مهمی در نام گذاری انواع رولبرینگ بر عهده دارند. پسوند ها که متشکل از اعداد و حروف هستند در قسمت انتهایی مشخصات فنی ظاهر شده و اطلاعاتی از قبیل نوع ساخت، طراحی، جنس قفسه نگهدارنده و غیره را در خود حفظ میکنند.

ماهان تجهیز صنعت ایرانیان برای آشنایی شما عزیزان با پسوند ها و مشخصات فنی انواع رولبرینگ، آنها را در جدولی جمع آوری کرده و شما خوانندگان میتوانید با کلیک بر روی لینک زیر به جدول پسوند های رولبرینگ دسترسی باشید.

 

همه چیز درباره انواع رولبرینگ و کاربرد آن‌ ها

 

راهنمای خرید رولبرینگ

رولبرینگ ها قطعات ساده ولی بسیار کاربردی هستند که ضعف در عملکرد آن ها می تواند کل سیستم را دچار اختلال نماید. به همین دلیل است که هنگام خرید آن ها باید دقت بسیار بالایی به خرج داد و مناسب ترین نوع آن را تهیه نمود. فراموش نکنید که هر چقدر کیفیت قطعه انتخابی بالاتر باشد، ماشین آلات بهتر کار کرده و دوام بیشتری خواهند داشت. بنابراین در قدم اول مشخص کنید که کدام نوع از Roller Bearings برای دستگاه مورد نظر شما مناسب تر است. توجه داشته باشید که انتخاب قطعه نامناسب می تواند خرابی ماشین آلات را به همراه داشته باشد.

در مرحله بعدی یک فروشگاه معتبر و متخصص را برای خرید Roller Bearings مورد نظر خود انتخاب کنید. در این صورت می توانید از انتخاب درست قطعه نیز در کنار کیفیت آن مطمئن شوید. ماهان تجهیز صنعت یکی از تخصصی ترین و باتجربه ترین شرکت های ارائه دهنده قطعات و تجهیزات مکانیکی می باشد که می تواند قطعه مورد نظرتان را به شما عرضه نماید. ضمانت ارسال در اسرع وقت، قیمت مناسب و همچنین کیفیت فوق العاده از مهم ترین دلایل انتخاب این مجموعه می باشد. از طرفی مهندسان و متخصصین این مجموعه می توانند شما را در انتخاب مناسب ترین قطعه راهنمایی کنند.

 

ابتدا نوع رولبرینگ مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

همانطور که گفته شد رولبرینگ قطعه ای مشابه بلبرینگ است با این تفاوت که این قطعه مقاومت بسیار بالایی در برابر بارهای شعاعی دارد. استفاده از انواع مختلف این قطعه می تواند به کنترل بارهای شعاعی و همچنین کاهش میزان اصطکاک دستگاه کند. از آنجایی که Roller Bearings سطح تماس بسیار بالاتری را ایجاد می کند، به توزیع یکنواخت بار نیز کمک می نماید.

به طور کلی از مهمترین مزایای Roller Bearings می توان به اصطکاک کم، توانایی تحمل بار شعاعی بالا و تنظیم جابجایی محوری اشاره داشت. از طرفی نوع مخروطی این قطعه در تحمل بار محوری بی نظیر عمل می کند. سهولت در نگهداری، دقت فوق العاده و همچنین ارتعاشات بسیار کم نیز از دیگر مزایای Roller Bearings محسوب می شوند. البته باید اشاره داشت که قیمت بالا و تولید سر و صدا از معایب این قطعه شناخته می شوند.

بهترین مرجع برای خرید انواع رولبرینگ شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان است که در کنار خدماتی نظیر کیفیت بالا و قیمت مناسب، به شما عزیزان گواهی اصالت کالا میدهد و علاوه بر آن شما میتوانید از خدمات مشاوره تخصصی و رایگان کارشناسان مجموعه نیز استفاده کنید تا خریدی راحت و مطمئن را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...