بلبرینگ خطی که با نام بال بوش نیز شناخته میشود یکی از مدل های یاتاقان های غلتشی به حساب می آید که بر خلاف سایر بلبرینگ ها که در زمینه ایجاد حرکت شعاعی و دورانی فعالیت دارند، این بلبرینگ وظیفه ایجاد حرکت خطی را بر عهده دارد و از این حیث در صنعت مورد استفاده فراوانی قرار میگیرد.

 

بلبرینگ خطی چیست

بلبرینگ های خطی در پاسخ به نیاز صنعتگران جهت انجام حرکات محوری ساخته شدند. این بلبرینگ ها با توجه به شکل ظاهری خاص و منحصر به فرد خود میتوانند بدون ایجاد اصطکاک و گرما بر روی شفت جا به جا شوند و حرکت دو قطعه نسبت به یکدیگر را تسهیل کنند.

بدون وجود بلبرینگ های خطی در اثر حرکت رفت و برگشتی مداوم قطعه بر روی شفت دما خیلی زود بالا میرود و اصطکاک و گرما به همراه ساییدگی و خوردگی باعث میشوند تا شفت و قطعه متحرک بر روی آن به سرعت تخریب شده و از بین برود.

بلبرینگ های خطی دقت بسیار بالا و لقی بسیار کمی دارند که همراه شدن این دو ویژگی  در کنار یکدیگر سبب شده تا از این بلبرینگ در صنعت مکانیک استفاده های زیادی بشود.

 

مشخصات فنی بلبرینگ خطی

هر بلبرینگ خطی دارای مشخصاتی از قبیل قطر داخلی و خارجی، سرعت گردش، اندازه، پهنا، توان و ظرفیت بارگذاری، جنس مواد ساخته شده و اطلاعاتی از این دسته است که به آنها مشخصات فنی بلبرینگ خطی گفته میشود.

مشخصات فنی مهمترین بخش خرید هر بلبرینگ خطی محسوب میشوند، چرا که بلبرینگ های خطی باید دقیقا مطابق با ابعاد دستگاه و قطعه مورد نظر خریداری شوند و در غیر این صورت نمیتوان از آنها استفاده کرد.

مشخصات فنی بلبرینگ خطی به صورت یک کد بر روی آن حک میشود تا هر زمانی که صاحب دستگاه به مقادیر و مشخصات فنی احتیاج داشت آن را بخواند و علاوه بر آن در هنگام تعویض و تعمیر بلبرینگ خطی نیز بتواند با استفاده از این شماره فنی بلبرینگ را جایگزین کند.

برای خرید بلبرینگ لازم است تا شماره فنی آن را بدانید، چرا که نام گذاری بلبرینگ ها بر اساس شماره فنی آنها انجام میشود و در زمان خرید لیست ها و کاتالوگ ها مملو از شماره های فنی مختلف میشود، در نتیجه باید نسبت به این کد آگاهی داشته باشید و یا از متخصصان و کارشناسان شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان استفاده کنید.

بلبرینگ خطی - انواع و کاربرد

ساختار بلبرینگ خطی

بلبرینگ خطی از قطعات زیر تشکیل شده است:

 

 • استوانه داخلی

این استوانه درون بیرینگ قرار دارد و در اکثر مواقع از جنس پلاستیک ساخته میشود، وظیفه آن نگهداری از ساچمه های بلبرینگ است.

 

 • استوانه خارجی

استوانه خارجی از فلزات با کیفیت و مقاوم ساخته میشود و پوسته بیرونی بلبرینگ به حساب می آید وظیفه محافظت از کلیت بلبرینگ را بر عهده دارد.

 

 • ساچمه

ساچمه های داخل بلبرینگ خطی از مهمترین ارکان تشکیل دهنده این قطعه به شمار میروند، این گلوله های فلزی از مواد اولیه ای همچون فولاد و کروم ساخته میشود، چرا که وظیفه تحمل بارگذاری و فشار قطعه را برعهده دارد و نباید تحت بارگذاری های بالا به مرحله شکست برسد.

 

 • واشر آب بندی

واشر آب بندی بر روی لبه های بلبرینگ خطی وجود دارد و وظیفه آن نگهداری از مواد روانکار و همچنین جلوگیری از ورود آلاینده ها به درون بلبرینگ میباشد.

 

کاربرد بلبرینگ خطی

بلبرینگ های خطی باعث تسهیل در حرکت های محوری میشوند و از این رو دارای جایگاهی ویژه در صنعت هستند. تمامی ماشین های تراش و ماشین های سی ان سی از این قطعه بهره میبرند و میتوان گفت که اساس کار آنها بر بلبرینگ خطی بنا نها شده است.

در کنار ماشین تراش و سی ان سی در ماشین ها و دستگاه های زیادی از بلبرینگ خطی استفاده میشود، دستگاه هایی مانند نوار نقاله، جرثقیل، سیستم های حمل و نقل، تاور های مهندسی، پرینتر های دو بعدی و سه بعدی مواردی از این قبیل بیشترین استفاده را از بلبرینگ های خطی به عمل می آورند.

بلبرینگ خطی - انواع و کاربرد

نحوه عملکرد بلبرینگ خطی

بلبرینگ خطی با حرکت بر روی شفت باعث میشود تا قطعه بتواند به صورت محوری و خطی بدون ساییدگی، خوردگی و داغ شدن حرکت کند.

این بلبرینگ با توجه به ساختار خاص و منحصر به فرد خویش طوری طراحی شده تا بتواند با استفاده از ساچمه های قرار گرفته در داخل آن به سرعت و با اصطکاک بسیار کم بر روی شفت حرکت خطی داشته باشد.

وجود ساچمه ها و زاویه قرار گیری آنها در قفسه نگهدارنده باعث میشود تا بتوان حداکثر بهره وری را از این بلبرینگ به عمل آورد و میزان اصطکاک را به حداقل رساند، از همین رو بلبرینگ های خطی یکی از گزینه های مناسب جهت استفاده در صنعت هستند و میتوانند بازدهی حرکات خطی قطعات را به طور چشمگیری افزایش دهند.

 

انواع بلبرینگ خطی

بلبرینگ های خطی دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آنها دارای مزایای خاص خود است و در جای مناسب و منحصر به فرد مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه با انواع بلبرینگ خطی آشنا میشویم:

 

 • بلبرینگ خطی ساده

بلبرینگ خطی ساده از دو پوسته داخلی و خارجی به همراه تعدادی ساچمه فلزی کروی ساخته شده است و یکی از پر فروش ترین انواع بلبرینگ خطی به حساب می آید.

 

 • بلبرینگ خطی شیار دار یا باز

بلبرینگ خطی شیار دار یا باز در حقیقت همان ساختار بلبرینگ خطی ساده را دارند با این تفاوت که بر روی آنها به جهت آسان تر شدن نصب شیاری همراستا با شفت قرار داده شده است.

 

 • بلبرینگ خطی بلوکی

بلبرینگ خطی بلوکی همان گونه که از اسمش پیداست شبیه به مکعب طراحی شده است، به این منظور که میزان لقی را به حداقل و بازدهی را به حداکثر برساند. همچنین بر روی بلبرینگ خطی بلوکی رزره هایی قرار داده شده تا بتوان این قطعه را در جای خود محکم کرد.

 

 • بلبرینگ خطی بلوکی شیار دار یا باز

بلبرینگ خطی بلوکی شیار دار یا باز نیز دقیقا مانند نسخه شیار دار ساده آن، دارای شکافی در راستای شفت است که به وسیله آن بتواند در شفت هایی با محدودیت های نصب مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 • بلبرینگ خطی فلنج دار

بلبرینگ خطی فلنج دار در یک سر بلبرینگ دارای فلنجی است که با استفاده از آن بتواند بر روی قطعه  فیکس شده و کارکردی درست و صحیح داشته باشد. از آنجایی که قطعات صنعتی و محل قرار گیری آنها با یکدیگر تفاوت دارد بلبرینگ های خطی فلنج دار در انواع مختلفی با فلنج های دایره ای، فلنج های بیضی و همچنین فلنج های مربعی ساخته شده اند تا جوابگوی نیاز دستگاه ها و ماشین آلات مختلف باشند و بتوان از آنها در محل ها و قطعات متنوعی استفاده کرد.

 

بلبرینگ خطی - انواع و کاربرد

 

نصب و جا زدن بلبرینگ خطی

نصب بلبرینگ خطی از کارهای تخصصی به شمار میرود و بهتر است که فردی ماهر که بر نصب و جا زدن بلبرینگ مهارت دارد آن را انجام دهد، چرا که نصب صحیح بلبرینگ خطی یکی از مهمترین نکات در رابطه با سلامت بلبرینگ به حساب می آید و در صورتی که نصب به درستی انجام نشود میتواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

در ادامه تعدادی از نکات ضرروی برای نصب بلبرینگ خطی که در هنگام نصب باید به آنها توجه داشت را برای شما عزیزان ذکر میکنیم:

 • بررسی و تمیز کردن محل نصب بلبرینگ خطی
 • بررسی سلامت و تمیزی شفت
 • بررسی سلامت بلبرینگ خطی
 • بررسی میزان روانکار بلبرینگ خطی و روانکاری مجدد آن در صورت لزوم
 • آماده سازی وسایل مورد نیاز نصب از جمله آچار مهره، پین و …
 • بررسی بلبرینگ مورد نظر و انتخاب نوع نصب بر اساس آن

 

روانکاری بلبرینگ خطی

کارکرد صحیح یک بلبرینگ خطی در گرو روانکاری آن قرار دارد. روانکاری مناسب می تواند اصطکاک را کاهش داده و بر عمر مفید بیافزاید.

روانکاری بلبرینگ های خطی مانند سایر بلبرینگ ها است و باید با توجه به میزان بارگذاری و سرعت حرکت بلبرینگ یا از روغن های صنعتی و یا از گریس ها برای روانکاری استفاده کرد.

نوع روانکار عموما توسط طراحان و برند سازنده مشخص شده و اطلاعات آن همراه با بلبرینگ خطی عرضه میشود، نکته ای که مصرف کننده باید به آن توجه کند این است که به صورت منظم باید ماده روانکار بررسی شود، چرا که ممکن است خاصیت خود را از دست بدهد.

در بررسی ماده روانکار باید به نکات زیر توجه داشت:

 • بررسی وجود آلاینده و مواد خارجی در داخل ماده روانکار، چرا که وجود این عوامل باعث ساییدگی و خوردگی بلبرینگ خطی میشود.
 • بررسی لزجت و کیفیت ماده روانکار که باید مانند روز اول بوده و تغییری در رنگ و لزجت آن به وجود نیامده باشد.
 • بررسی میزان و حجم ماده روانکار، نکته مهم در این مورد این است که حجم بیش از اندازه ماده روانکار درست مانند کمبود آن مضر بوده و میتواند به بلبرینگ خطی آسیب بزند.

 

بلبرینگ خطی - انواع و کاربرد

 

نکات نگهداری و استفاده از بلبرینگ خطی

بلبرینگ های خطی قطعاتی حساس هستند که در صورت عدم استفاده صحیح و عدمم رسیدگی به آنها میتوانند خیلی زود فرسوده شده و دچار افت کارایی و کیفیت شوند، حتی عدم رسیدگی به موقع و رعایت نکات نگهداری میتواند منجر به از بین رفتن کلی قطعه شده که در ادامه ضرر هنگفتی را متوجه دستگاه شما میکند.

بلبرینگ های خطی برای حفظ عملکرد و سلامت خود نیاز به رعایت موارد خاصی دارند که در ادامه آنها را توضیح میدهیم:

 • مهمترین نکته ای که باید به آن توجه داشت دمای قطعه است، بلبرینگ های خطی دائما در حرکت بوده و از این رو در معرض افزایش دما قرار دارند، افزایش دما از موارد بسیار مضر بر سلامت بلبرینگ است، چرا که با افزایش دما ماده روانکار خاصیت خود را از دست میدهد و سپس در اثر افزایش سریع اصطکاک قطعات داخلی بلبرینگ دچار خوردگی و ساییدگی شده و به سرعت تخریب میشود.

 

 • نکته دیگر در مورد نگهداری از بلبرینگ های خطی توجه به لرزش و ارتعاشات این قطعه میباشد، اکثر دستگاه ها مقداری لرزش دارند و ببلبرینگ های خطی میتوانند تا حدی ارتعاشات را تحمل کنند، اما باید میزان ارتعاش دستگاه بررسی و اندازه گیری شود تا از حد مجاز فراتر نرفته و باعث خرابی بلبرینگ نشود.

 

 • از موارد دیگر نگهداری بلبرینگ خطی میتوان به بررسی دوره ای ماده روانکار اشاره کرد؛ برای حفظ عملکرد صحیح بلبرینگ خطی لازم است تا در زمان های منظم ماده روانکار بررسی شود تا از میزان، حجم و کیفیت آن اطمینان حاصل شود، چرا که گریس ها و روغن ها به مرور زمان خاصیت روانکاری خود را از دست میدهند و اگر به آنها در زمان مناسب رسیدگی نشود نه تنها برای دستگاه مفید نبوده بلکه به عنوان یکی از مضر ترین مواد درون دستگاه فعالیت میکنند و آسیب های جدی را به قطعه وارد می آورند.

 

پسوندهای انواع بلبرینگ خطی

پسوندهای بلبرینگ خطی حروف و اعدادی هستند که بر روی بلبرینگ حک شده و قسمت آخر شماره فنی بلبرینگ را تشکیل میدهند، از همین رو به آنها پسوند های بلبرینگ میگوییم.

در قسمت مشخصات بلبرینگ توضیح دادیم که بر روی هر بلبرینگ کدی با عنوان شماره فنی بلبرینگ حک میشود که از طریق آن تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد بلبرینگ خطی به خواننده و صاحب بلبرینگ منتقل میشود، این کد از بخش های مختلفی تشکیل شده و پسوند ها یکی از قسمت های آن به حساب می آیند.

پسوند ها در بلبرینگ خطی نقشی مهم ایفا میکنند، آنها اطلاعاتی از قبیل میزان لقی، نوع واشر، نوع آب بندی، جایگذاری لبه ها، تعداد ردیف های ساچمه و مواردی این چنینی را در خود جای میدهند.

پسوند ها به صورت کد های یکتایی نوشته میشود که هر یک معنی خاصی دارد و برای فهمیدن آن نیاز به جدول پسوند ها میباشد؛ ماهان تجهیز صنعت ایرانیان تمامی پسوند های بلبرینگ ها را در جدولی جمع آوری کرده و شما عزیزان میتوانید از طریق لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید:

بلبرینگ خطی - انواع و کاربرد

راهنمای خرید بلبرینگ خطی

برای خرید بلبرینگ خطی باید به عوامل زیادی مانند ظرفیت بار گذاری، حداکثر دمای قابل تحمل، نوع روانکاری، سایز قطعه، اندازه و ابعاد سوراخ ها و مواردی این چنینی توجه کرد و بر اساس نیاز درستگاه مورد نظر نسبت به خرید بلبرینگ اقدام نمود

نکته بعدی تفاوت قیمت شرکت های سازنده بلبرینگ و کیفیت آنهاست، با اینکه محصولات برند های معروف و معتبر همگی از کیفیت بالایی برخوردارند، اما برخی از آنها قیمت بالاتری نسبت به سایرین دارند. به همین جهت بهتر است تا پیش از خرید بلبرینگ مورد نظر خود را از برند های مختلف بررسی کنید تا مناسب ترین را گزینه بر اساس کیفیت و قیمت بیابید.

در هنگام خرید بلبرینگ خطی باید همواره به کیفیت ساخت آن توجه ویژه ای داشت، چرا که در صورت بی کیفیت بودن و غیر اصل بودن بلبرینگ خطی صدمات جبران ناپذیری به دستگاه شما وارد میشود، در نتیجه بهتر است تا خرید خود را از نمایندگی های معتبر مانند ماهان تجهیز صنعت ایرانیان انجام دهید.

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

بلبرینگ خطی قطعه ای ظریف است که فعالیتی دقیق و بسیار حساس را انجام میدهد، این قطعه چنانچه از برند های معتبر و معروف بازار تهیه شود  از کیفیت بالایی برخوردار است و میتواند تا مدت زیادی برای شما کار کند، اما از آنجایی که تشخیص اصالت بلبرینگ خطی کاری دشوار است بهتر است تا این قطعه را از فروشگاه ها و نمایندگی های معتبر تهیه کنید.

ماهان تجهیز صنعت ایرانیان یکی از مطرح ترین نمایندگی های رسمی شرکت های بزرگ تولید کننده بیرینگ جهان به حاسب می آید و با کیفیت ترین و بهترین اجناس موجود در دنیا را با قیمتی مناسب و بدون واسطه به کشور وارد میکند.

ماهان تجهیز صنعت ایرانیان دارای سابقه طولانی در فروش انواع بلبرینگ خطی است و کارشناسان این مجموعه آماده ارائه خدمات مشاوره تخصصی به شما عزیزان هستند تا خریدی مطمئن را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...