0 تا 100 بلبرینگ کف گرد

بلرینگ های کف گرد یکی از انواع پرکاربرد بلرینگ محسوب میشوند و به طور مخصوص برای مهار بار محوری طراحی و ساخته شده اند. این بلبرینگ ها میتوانند بار محوری بسیار زیادی را در سرعت های بالا تحمل کنند و از این رو در بین صنعتگران از شهرت خوبی برخوردارند. از دیگر نکات قوت بلبرینگ کف گرد میتوان به نصب آسان، قدرت بالا، دوام و استحکام و همچنین طول عمر بالا اشاره کرد.

 

بلبرینگ کف گرد چیست

بلبرینگ کف گرد با سایر بلبرینگ های ساخته شده تفاوت های زیادی دارد، این تفاوت علاوه بر اینکه در کارایی این بلبرینگ خود را نشان میدهد، بلکه در ظاهر آن نیز پیداست.

بلبرینگ کف گرد بر خلاف اکثر بلبرینگ های جهان برای تحمل بار محوری ساخته شده و نمیتواند بار شعاعی را تحمل کند.

شکل ظاهری بلبرینگ کف گرد بسیار دقیق ساخته شده و به گونه ای است که تمامی اجزای داخلی آن به صورت برابر فشار را تحمل میکنند که این امر موجب افزایش بهره وری و کیفیت بالای این نوع بلبرینگ شده است.

آلیاژ ها و فلزات مورد استفاده در بلبرینگ کف گرد از مواد اولیه مقاوم و مستحکم انتخاب میشوند تا تحت بار گذاری های شدید و وزن های بالا دچار مشکل نشده و بتواند به راحتی هر چه تمام تر به کار خود ادامه دهد. نکته آخر در مورد بلبرینگ کف گرد این است که این بلبرینگ قادر به تحمل انحراف زاویه شفت و هوزینگ بوده و میتواند آنها را به هم ترازی برساند.

 

مشخصات فنی بلبرینگ کف گرد

مشخصات فنی بلبرینگ کف گرد در قالب یک کد که از اعداد و حروف تشکیل شده است بر روی بلبرینگ حک میشود.

مشخصات فنی مجموعه ای از ویژگی های بلبرینگ کف گرد است که دانستن آنها برای استفاده از بلبرینگ ضروری است، ویژگی های از قبیل قطر داخلی و خارجی، پهنا، جنس حلقه ها، نوع بلبرینگ، حداکثر فشار قابل تحمل و غیره اطلاعاتی هستند که از روی شماره فنی بلبرینگ میتوان آنها را دریافت کرد.

دلیل حک کردن این اطلاعات بر روی بلبرینگ این است که ممکن است در هنگام خرابی بلبرینگ به جعبه اولیه بلبرینگ دستیابی نداشته باشید، از همین رو این اطلاعات را به شکل یک کد منحصر به فرد در آورده و بر روی بلبرینگ کف گرد چاپ میکنند.

ساختار بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ‌های کف گرد نوع منحصر به فردی از بلبرینگ ها به حساب می آیند که شکل متفاوتی دارند و بار محوری تحمل میکنند، از همین رو به جای حلقه های داخلی و خارجی از قطعات زیر تشکیل شده اند:

 • واشر شفت

این شفت از آلیاژ های فولاد همراه با کروم تهیه میشود تا علاوه بر قدرت بالا خاصیت ضد زنگ زدگی نیز داشته باشد و در تماس دائمی با روانکار ها دچار مشکل نشود.

 

 • واشر محفظه

این قطعه قفسه نگهدارنده و ساچمه ها را در خود جای داده و با استفاده از آلیاژ های فولاد تهیه میشود، چرا که وزن زیادی روی آن قرار میگیرد و باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

 

 • قفسه نگهدارنده

قفسه نگهدارنده بلبرینگ کف گرد از فلزاتی مانند فولاد و برنج ساخته میشود تا بتواند نهایت قدرت و کیفیت را برای بلبرینگ به ارمغان بیاورد.

 

 • ساچمه

ساچمه های بلبرینگ کف گرد میتوانند اشکال مختلفی داشته باشند اما استفاده از ساچمه های کروی فولادی در این نوع بلبرینگ ها بیش از سایر اشکال مرسوم است، چرا که این ساچمه ها علاوه بر اینکه میتوانند بار را به خوبی مهار کنند توانایی حرکتی بسیار زیادی نیز دارند.

 

کاربرد بلبرینگ کف گرد

از بلرینگ های کف گرد به دلیل قابلیت بی نظیر آنها در مهار بارهای محوری در صنایع زیادی از جمله خودروسازی، ذوب آهن، پتروشیمی، نفت و گاز، ساخت ماشین آلات و ابزار آلات کشاورزی، و همچنین کارخانجات تولید لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی استفاده میشود.

نحوه عملکرد بلبرینگ کف گرد

اساس عملکرد و طرز کار بلبرینگ های کف گرد مشابه به سایر بلبرینگ ها است، به این معنا که ساچمه ها و مواد روان کننده باعث کاهش اصطکاک شده و حرکت قطعات را به صورت چشمگیری بهبود میبخشیند و از خوردگی و ساییدگی آنها جلوگیری میکنند.

تنها تفاوت در شکل ظاهری این بلبرینگ است که در بلبرینگ های کف گرد به جای حلقه های درونی و بیرونی از واشر محافظ و واشر شفت استفاده میشود، ضمن اینکه بار گذاری این نوع بلبرینگ ها نیز محوری میباشد.

 

انواع بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ های کف گرد در مجموع به سه نوع مختلف تقسیم میشوند و باید توجه داشت این سه نوع با یکدیگر تفاوت های فراوانی داشته و نباید آنها را با یکدیگر اشتباه گرفت. بلبرینگ های کف گرد دارای انواع زیر هستند:

 

 • بلبرینگ کف گرد یک طرفه

بلبرینگ های کف گرد یک طرفه قادر به تحمل بار محوری بسیار زیادی هستند، اما چند محدودیت نیز دارند.

این بلبرینگ ها تنها میتوانند بار محوری را در یک جهت تحمل کنند، قادر به تحمل ناهمراستایی شفت نیستند و نمیتوانند بار شعاعی را مهار کنند.

 

 • بلبرینگ کف گرد یک طرفه با واشر

اگر در بلبرینگ های کف گرد یک طرفه از واشر استفاده شود، بلبرینگ میتواند نا همراستایی و ناترازی شفت را تحمل کند.

 

 • بلبرینگ کف گرد دو طرفه

بلبرینگ های کف گرد دو طرفه بهترین گزینه برای تحمل بارهای محوری به شمار میروند، به این دلیل که این نوع بلبرینگ های کف گرد قارد به تحمل باهای محوری بسیار زیاد از هر دو جهت هستند و همچنین به دلیل استفاده از دو ردیف ساچمه دارای قدرت و استحکام بالاتری نیز هستند.

نصب و جا زدن بلبرینگ کف گرد

نصب بلبرینگ کف گرد به راحتی قابل اجراست چرا که این بلبرینگ قابلیت این را دارد تا اجزای تشکیل دهنده آن از یکدیگر جدا شوند، در نتیجه میتوان هر قطعه را به آسانی در جای مناسب قرار داد و سپس قطعات بعدی را بر روی آنها نصب کرد.

ضمن اینکه این خاصیت سبب شده تا تعمیر و نگهداری بلبرینگ های کف گرد یکی از آسان ترین انواع را در بین بلبرینگ های مختلف داشته باشد.

 

روانکاری بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ های کف گرد از جمله بلبرینگ های سرعت بالا هستند و از همین جهت انجام روانکاری برای آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برای روانکاری بلبرینگ ها کف گرد میتوان از روغن های صنعتی و یا گریس های پایه لیتیوم استفاده کرد، اما از آنجایی که گریس ها روانکار های مقاوم تری نسبت به روغن ها هستند در اکثر بلبرینگ های کف گرد از گریس ها برای روانکاری استفاده میشود.

ساختار بلبرینگ کف گرد به گونه ای است که تمامی ساچمه ها به یک اندازه داخل روانکار قرار میگیرند و این موضوع باعث میشود تا بلبرینگ حرکت دقیق تر و یکنواخت تری را تجربه کند، ضمن اینکه از داغ شدن قطعات و خوردگی و ساییدگی آنها جلوگیری میکند و در نتیجه باعث بهبود کارایی و افزایش بهره وری بلبرینگ میشود.

نکات نگهداری و استفاده از بلبرینگ کف گرد

برای استفاده از بلبرینگ کف گرد لازم است نکات نگهداری را رعایت کنید، چرا که در غیر این صورت بلبرینگ خیلی زود خراب شده و صدمات بزرگی به دستگاه وارد میکند.

برای افزایش کارایی و کارکرد صحیح بلبرینگ کف گرد به نکات زیر توجه کنید:

 • بررسی دوره ای میزان ماده روانکار و توجه به کم نشدن آن
 • بررسی دوره ای کیفیت ماده روانکار و بررسی میزان غلطت و ویسکوزیته آن
 • بررسی مداوم دمای بلبرینگ کف گرد
 • بررسی مداوم دمای کلی دستگاه
 • بررسی میزان ارتعاشات و تنش های وارد به دستگاه

 

پسوندهای انواع بلبرینگ کف گرد

پسوند ها بخشی از شماره فنی و مشخصات بلبرینگ کف گرد به حساب می آیند، این حروف که در پایان شماره فنی قرار دارند بیانگر ویژگی های مهمی از بلبرینگ کف گرد هستند.

پسوند ها ویژگی هایی از قبیل نوع واشر، نوع محفظه نگهدارنده، تعداد ردیف ساچمه، میزان لقی و مواردی از این قبیل را به خواننده نشان میدهند و فلسفه استفاده از آنها این است که صنعتگران بدون نیاز به کاتالوگ و دفترچه محصول بتوانند ویژگی های مهم بلبرینگ را بدانند.

پسوند ها تعداد بسیار زیادی دارند که هر کدام نمایانگر حالت خاصی است، از همین رو ماهان تجهیز صنعت ایرانیان جدولی تهیه کرده تا شما عزیزان بتوانید با مراجعه به آن معنا و مفهوم پسوند درج شده بر روی بلبرینگ خود را دریابید. از لینک زیر میتوانید به این جدول دسترسی داشته باشید:

 

راهنمای خرید بلبرینگ کف گرد

برای خرید بلبرینگ کف گرد باید به نکات مهمی توجه کرد؛ اولین نکته اطلاع از مشخصات و ویژگی های بلبرینگ مورد نیاز است. در قدم بعدی باید از میان شرکت های تولید کننده بلبرینگ بهترین گزینه را با توجه به نیاز و بودجه خود انتخاب کنید و در نهایت باید بلبرینگ را از فروشگاهی معتبر بخرید تا از خطرات بلبرینگ های تقلبی در امان باشید.

شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان یکی از مطرح ترین و قدیمی ترین وارد کنندگان انواع بیرینگ به کشور است و محصولات اورجینال را از کارخانجات شرکت های معروف جهان خریداری کرده و به شما عزیزان عرضه میکند.

ماهام تجهیز صنعت ایرانیان با دارا بودن کادری مجرب میتواند به تمامی سوالات تخصصی شما پاسخ داده و در تمامی طول مسیر شما را همراهی و راهنمایی کند، همچنین در هنگام خرید به شما مشتریان گرامی تضمین کیفیت و قیمت میدهد در نتیجه یکی از بهترین گزینه ها جهت خرید انواع بلبرینگ کف گرد به شمار میرود.

 

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

همانطور که گفته شد بلبرینگ های کف گرد یکی از پرکاربرد ترین بلبرینگ های موجود در بازار هستند، اما لازم است تا آنها را از فروشگاهی معتبر تهیه کنید تا نسبت به اصل بودن کالای خریداری شده اطمینان لازم را داشته باشید.

بلبرینگ کف گرد در صورت غیر اصل بودن میتواند صدمات جبران ناپذیری را به شما و مجموعه شما وارد کند، ماهان تجهیز صنعت ایرانیان یکی از معتبر ترین مراکز فروش بلبرینگ کف گرد محسوب میشود و شما عزیزان میتوانید انواع بلبرینگ های کف گرد را با گواهی اصالت کالا از آنها تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...