همه چیز درباره انواع بلبرینگ شیار عمیق

رولبرینگ ها از جمله تجهیزاتی هستند که برای تحمل بار شعاعی و محوری در دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. انواع رولبرینگ ها را می توان با توجه به ویژگی آن ها در مصارف مختلف استفاده نمود. یکی از پرکاربردترین نوع رولبرینگ ها نوع بشکه ای می باشد که از قدرت فوق العاده ای برخوردار است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با رولبرینگ بشکه‌ای، شرایط نگهداری، روانکاری و همچنین راهنمای خرید آن آشنا کنیم.

 

رولبرینگ بشکه‌ای چیست

رولبرینگ بشکه‌ای از انواع بیرینگ ها می باشند که در برابر بارهای شعاعی از مقاومت شگفت انگیزی برخوردار هستند. رینگ خارجی این رولبرینگ دارای سطح کروی شکل می باشد و می تواند به تنظیم خود کمک کند. نکته قابل توجه این است که Spherical Roller Bearings برای استفاده در شرایط دشوار و محیط های طاقت فرسا طراحی و تولید شده است. خاصیت خود تنظیم شوندگی این رولبرینگ کمک می کند تا بتواند در برابر تغییر جهت شفت و دیگر مواردی که منجر به تولید گرمای اضافی و اصطکاک می شوند، مقاومت نماید. سازگاری رولبرینگ های بشکه ای در شرایط سخت موجب شده تا در سیستم هایی که دچار اختلال شده اند و یا تجهیزات ارتعاش نیز موفق عمل کنند.

محور تقارن حلقه داخلی رولبرینگ بشکه‌ای با محور تقارن حلقه خارجی آن زاویه ایجاد می نماید. به همین دلیل است که این نوع رولبرینگ می تواند به راحتی با هر زاویه ای از خیز شفت تطبیق پیدا کند. بشکه ای شکل بودن غلطک های این رولبرینگ در کنار ارگونومیک بودن فرم تماس آن با رینگ های داخلی و خارجی از دیگر ویژگی های این قطعه می باشند. استحکام بالا و تحمل بارهای شدید به صورت ضربه ای نیز از مزایای رولبرینگ بشکه ای شناخته می شوند. البته فراموش نکنید که این رولبرینگ ها نمی توانند بارهای محوری را به اندازه بارهای شعاعی تحمل کنند. با این وجود هیچ کدام از انواع بلبرینگ ها توانایی و مقاومت Spherical Roller Bearings را ندارند.

 

مشخصات فنی رولبرینگ بشکه‌ای

مشخصات فنی رولبرینگ به شکل یک کد بر روی آن حک میشوند. این کد حاوی تمامی اطلاعات فنی رولبرینگ بشکه ای مورد نظر است و در حقیقت اسم کامل روبلبرینگ محسوب میشود.

اطلاعاتی از قبیل جنس مواد اولیه، سایز رولبرینگ، توان تحمل بارگذاری، سرعت حداکثری، تعداد ردیف های ساچمه ها، ابعاد قطر های داخلی و خارجی و سایر اطلاعات فنی رولبرینگ به شکل یک کد تشکیل شده از تعدادی حرف و عدد بر روی آن حک میشود.

این کار علاوه بر اینکه باعث میشود تا در هر زمان بتوان به اطلاعات رولبرینگ دست یافت، سبب تعویض راحت تر این قطعه نیز میشود چرا که تنها لازم است تا رولبرینگی با مشخصات و شماره فنی یکسان تهیه کرده و بر جای قبلی نصب کنید.

 

 

ساختار رولبرینگ بشکه‌ای

ساختار رولبرینگ بشکه‌ای به گونه ای می باشد که دو طرف آن را ردیف های ساچمه ای پوشش داده اند. این ساچمه ها بلند، بشکه ای شکل، قطور و متقارن هستند. ساختار این قطعه موجب شده تا رولبرینگ های بشکه ای در برابر بار تحمل بسیار بالایی داشته باشند. البته این رولبرینگ ها در سرعت های بسیار بالا کارایی زیادی ندارند. از طرفی Spherical Roller Bearings می تواند بار شعاعی و یا محوری را از هر دو طرف به خوبی تحمل کند. همچنین سری های مورد استفاده در رولبرینگ های بشکه ای شامل 21300، 22200، 23000 و … می گردند.

 

کاربرد رولبرینگ بشکه‌ای

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد رولبرینگ بشکه‌ای توانایی بالایی در تحمل بارهای سنگین دارد. از طرفی می تواند همزمان ضربه های شدید ناشی از بارها را نیز تحمل کند. به همین دلیل است که این قطعه را در ساخت غلتک پشت بند، ماشین آلات صنعتی و ماشین آلات مورد استفاده در معادن به کار می برند.

 

نحوه عملکرد رولبرینگ بشکه‌ای

Spherical Roller Bearings دارای غلتک های بشکه ای شکل بوه که روی سطح آن پروفیل هایی را قرار داده اند. این موضوع منجر به تطبیق رینگ های داخلی و خارجی رولبرینگ می شود. لبه های برجسته درون رینگ داخلی موجب می شود تا این قطعه در قفسه هایی که برای آن ها در نظر گرفته اند ثابت شود. معمولا جنس قفسه ها از پلی آمید تقویت شده و یا برنج می باشند و با الیاف شیشه ساخته شده اند. به همین دلیل رولبرینگ های بشکه ای به خوبی بارهای سنگین و نیمه سنگین را تحمل می نمایند.

 

انواع رولبرینگ بشکه‌ای

رولبرینگ بشکه‌ای در انواع مختلفی طراحی و تولید می شود که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های مشخصی می باشند.

  • رولبرینگ EC

در این رولبرینگ ساچمه ها را تقویت نموده و قدرت تحمل بار قطعه را افزایش می دهند.

 

  • رولبرینگ SKF

در این رولبرینگ زاویه دار بودن شیار غلتک ها نسبت به محور موجب می شود تا قطعه در برابر بار شعاعی و محوری از مقاومت مناسبی برخوردار باشد.

 

نصب و جا زدن رولبرینگ بشکه‌ای

Spherical Roller Bearings از سوراخ داخلی مخروطی شکل برخوردار است که می تواند به کاهش لقی داخلی رولبرینگ ها کمک کند. این رولبرینگ دارای سوراخ های مخروطی شکل داخلی بوده که کمک می کند تا قطعه را روی شفت نیز نصب نمود. برای تطبیق قطعه می توان با استفاده از روش های مختلفی میزان لقی رولبرینگ ها را کاهش داد. معمولا با نصب قطعه روی شفت می توان تا حد زیادی از لقی آن جلوگیری کرد. این روش تنها زمانی که رولبرینگ بسیار کوچک باشد و یا دچار محدودیت فضایی باشد، قابل استفاده نیست. به طور کلی برای نصب این قطعه باید مراحل زیر را طی نمود.

  • مقدار کاهش لقی را ارزیابی نمایید.
  • زاویه ایجاد شده به وسیله سفت نمودن مهره قفل کن را اندازه گیری کنید.
  • بالا روی محور را در رولبرینگ اندازه بگیرید.
  • میزان انبساط در کنس داخلی را اندازه گیری نمایید.

 

روانکاری رولبرینگ بشکه ای

برای روانکاری مناسب Spherical Roller Bearings نیاز است تا روغن را در قسمت شیارهای محیطی سری های قطعه ریخته تا عملکرد آن بهبود پیدا کند. از طرفی 3 سوراخ روانکاری در کنس بیرونی وجود دارند که می توانند به بهبود کیفیت روانکاری کمک کنند.

 

 

نکات مهم در نگهداری و استفاده از رولبرینگ بشکه ای

با مراقبت و نگهداری اصولی از رولبرینگ بشکه‌ای می توان طول عمر قطعه را افزایش داد و کیفیت آن را نیز حفظ نمود. از مهم ترین نکات نگهداری و استفاده از رولبرینگ های بشکه ای می توان به موارد زیر اشاره داشت.

  • بررسی میزان حرارت قطعه و اطمینان از عدم حرارت بالای آن (هرگز نباید اجازه دهید که دما و حرارت قطعه در دستگاه مورد نظر بیش از اندازه افزایش یابد.)
  • بررسی و اطمینان از قرارگیری درست شفت ها پیش از نصب یاتاقان
  • استفاده از ابزار مناسب برای تعمیر، بازرسی و نگهداری از رولبرینگ
  • پیشگیری از خوردگی قطعه و همچنین روانکاری مناسب

 

پسوند های انواع رولبرینگ بشکه ای

پسوند ها حروفی هستند که در انتهای شماره فنی رولبرینگ قرار دارند و اطلاعات مهمی را از رولبرینگ بازگو میکنند.

پسوند ها اطلاعاتی نظیر جنس قفسه نگهدارنده، جنس حلقه ها، داشتن یا نداشتن کاسه نمد و اطلاعات فنی دیگری را به خواننده منتقل میکنند.

پسوند های رولبرینگ تعداد زیادی هستند که هر یک به حالت خاصی دلالت دارند، از این رو ماهان تجهیز صنعت ایرانیان جدولی از تمامی پسوند های رولبرینگ تهیه کرده که با استفاده از لینک زیر میتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

 

راهنمای خرید رولبرینگ بشکه‌ای

رولبرینگ بشکه‌ای از قدرتمندترین رولبرینگ های موجود در بازار است که هنگام خرید آن باید دقت بسیار بالایی داشت. به طور مثال برندهای مختلفی وجود دارند که این قطعه را می فروشند اما توجه داشته باشید که باید بهترین برند را برای خرید رولبرینگ در نظر بگیرید. هر چقدر برند معتبرتری را انتخاب نمایید، قطعا طول عمر و کیفیت محصول نیز افزایش پیدا می کند. از طرفی این رولبرینگ ها با سری های مختلف عرضه می شوند که شناخت مناسب ترین آن ها بسیار حائز اهمیت است. شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان یکی از معتبرترین و متخصص ترین نمایندگی های ارائه دهنده قطعات مکانیکی می باشد. این شرکت بهترین و باکیفیت ترین محصولات را ارائه می دهد و در زمینه خرید محصول نیز مشتریان خود را راهنمایی می کند.

 

ابتدا نوع رولبرینگ بشکه‌ای مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

به طور کلی رولبرینگ بشکه‌ای به راحتی انحرافات و بی نظمی های شفت را می پذیرد و از عملکرد فوق العاده ای برخوردار می باشد. غلطک های دو ردیفی طراحی شده در این قطعه منجر به تحمل بار بسیار بالای آن می شوند. نکته قابل توجه این است که رولبرینگ های بشکه ای علاوه بر مقاومت بی نظیری که دارند می توانند در هنگام انحرافات نیز از تحمل بالایی برخوردار باشند. فراموش نکنید که مقاومت بالا در برابر ضربه، تطبیق پذیری با انحراف شفت و تحمل بارهای بسیار سنگین از مهم ترین ویژگی های Spherical Roller Bearings می باشند.

نکته مهم در ارتباط با رولبرینگ بشکه ای این است که در نظر داشته باشید این قطعه بسیار حساس بوده و اگر از کیفیت پایینی برخوردار باشد به سرعت خراب شده و صدمات زیادی را به مجموعه شما وارد خواهد کرد، به همین جهت پیشنهاد میشود تا حتما رولبرینگ بشکه ای خود را از نمایندگی های معتبر مانند ماهان تجهیز صنعت ایرانیان تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...