تمامی نکاتی که راجع به بال اسکرو باید بدانید

بال اسکرو یکی از قطعات پرکاربرد در صنعت مکانیک است که میتواند حرکت دورانی را به حرکت خطی تبدیل کند. این قابلیت باعث میشود تا بتوان نیروهای دورانی و چرخشی را در جهت خطی به کار گرفت و از آنها در صنایع مختلفی استفاده کرد.

بال اسکرو در ظاهر چیزی شبیه به پیچ و مهره است که در آن مهره با اصطکاک بسیار پایین بر روی یک شفت، در اثر چرخیدن و اعمال نیروی دورانی در مسیر محوری و خطی حرکت میکند. با ماهان تجهیز صنعت ایرانیان همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این قطعه پر مصرف بدست آورید.

 

 بال اسکرو چیست

همانطور که در قسمت پیشین گفته شد بال اسکرو یک مکانیزم تشکیل شده از یک مهره و یک شفت است که میتواند به سبب طراحی خاص و منحصربه فرد خود، حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل کند. این مفهوم به این معنی است که وقتی مهره بال اسکرو در اثر نیروی دورانی شروع به چرخش میکند، در اثر وجود داشتن تعدادی شیار بر روی شفت و تعدادی ساچمه در درون مهره، مهره بال اسکرو بر روی شفت حرکت محوری انجام داده و جا به جا میشود.

 

بال اسکرو به سبب داشتن ویژگی های خاص طرفداران زیادی در صنعت دارد. بال اسکرو میتواند فشار زیادی تحمل کند و از قطعات پر قدرت صنعتی به حساب می آید، همچنین میزان لقی بسیار کمی دارد و از دقت خوبی برخوردار است.

میزان اصطکاک بال اسکرو بسیار پایین است، چرا که بر خلاف مهره های ساده، درون مهره بال اسکرو تعداد زیادی ساچمه قرار دارد که این ساچمه با زاویه خاص در داخل رزوه قرار گرفته اند، به همین دلیل در زمیان فعالیت بال اسکرو ساچمه ها بر روی شفت غلتش میکنند و میزان برخورد به حداقل میرسد، ضمن اینکه وجود ماده روانکار نیز حرکت را تسهیل میکند.

 

مشخصات فنی  بال اسکرو

به طور کلی به مقادیر و اندازه های قسمت های مختلف یک قطعه مشخصات فنی میگویند. بال اسکرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و همچون سایر قطعات صنعتی در ابعاد و اندازه های مختلف ساخته میشود.

در بال اسکرو مواردی همچون قطر مهره، تعداد ساچمه، جنس مواد اولیه، جهت چرخش و گام از مشخصات فنی محسوب میشوند، که در این بین گام از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به فاصله بین هر دو رزوه گام بال اسکرو میگویند و دلیل اهمیت آن این است که گام ارتباط مستقیمی با سرعت، دقت و بازه حرکتی بال اسکرو دارد؛ به طوری که هرچه گام بال اسکرو کمتر باشد سرعت دورانی بیشتر میشود و به ازای هر چرخش فاصله کمتری طی میگردد.

تمامی نکاتی که راجع به بال اسکرو باید بدانید

ساختار  بال اسکرو

تا به اینجا متوجه شده اید که بال اسکرو یک مکانیزم متشکل از دو قطعه است، یکی شفت رزوه دار و دیگری مهره مخصوص. بال اسکرو ساختاری شبیه به پیچ و مهره دارد، اما شکل ظاهری مهره در آن با مهره های ساده تفاوت دارد و در حقیقت اوج هنر ساخت بال اسکرو در طراحی مهره آن تجلی پیدا میکند. شفت بال اسکرو دارای شیار هایی مارپیچ بر روی خود است و از جنس فولاد و کروم ساخته میشود تا بتواند استحکام بالایی داشته باشد.

 

مهره بال اسکرو دارای رزوه داخلی است که در داخل آنها ساچمه های کروی شکل ریز به تعداد زیاد قرار گرفته اند. رزوه ها و ساچمه های مهره به گونه ای طراحی شده اند که بر روی یکدیگر به صورت کامل منطبق شده و دارای هیچگونه لقی ای نباشند.

نکته مهم در رابطه با ساختار بال اسکرو این است که الزاما باید شفت و مهره را از یک برند و یک شماره خریداری کنید، چرا که برند های مختلف از استاندارد های گوناگونی استفاده میکنند و در صورت نصب مهره و شفت با برندهای متفاوت، ممکن است لقی و یا ساییدگی هرچند جزئی به وجود بیاید که خیلی زود باعث خرابی قطعه میگردد.

 

کاربرد  بال اسکرو

بال اسكرو در صنعت استفاده های زیادی دارد. معروف ترین مورد آن قرمان و سیستم کنترلی خودرو است که با استفاده از این مکانیزم ساخته شده است. همچنین در قطعات مختلف ماشین آلات، دستگاه های تراش و سی ان سی، صنایع نفت و گاز و هر نوع ایجاد حرکت خطی توسط موتور الکتریکی از بال اسکرو استفاده میگردد.

تمامی نکاتی که راجع به بال اسکرو باید بدانید

 

نحوه عملکرد  بال اسکرو

بال اسکرو مکانیزم حرکتی ساده ای دارد. مهره مخصوص بر روی شفت قرار گرفته و نیروی دورانی بر آن اعمال میشود. در اثر اعمال نیروی چرخشی به دلیل وجود رزوه های مارپیچ بر روی شفت و همچنین مشابه آن در داخل مهره، مهره بال اسکرو شروع به حرکت چرخشی کرده و به صورت همزمان بر روی شفت به طور محوری نیز جا به جا میشود.

لازم به ذکر است که جهت حرکت یا به عبارتی جلو و عقب رفتن مهره بر اساس جهت چرخش آن انجام میشود.

 

انواع  بال اسکرو

مهره های بال اسکرو بر دو اساس دسته بندی میشوند، یکی داشتن فلنج و دیگری جهت چرخش مهره. این قطعات انواع بسیار زیادی دارند که صنعتگران میتوانند بر حسب نیاز و دستگاه خود نسبت به انتخاب و تهیه آنها اقدام کنند.  در ادامه تعدای از معروف ترین و پرکاربرد ترین مدل های بال اسکرو را ذکر میکنیم:

 

  • مهره فلنج دار با مکانیزم چرخش داخلی ساچمه
  • مهره فلنج دار با مکانیزم چرخش داخلی ساچمه و روان کننده
  • فلنج دار با مکانیزم چرخش خارجی ساچمه
  • فلنج دار با مکانیزم چرخش خارجی ساچمه و برگشتی
  • بدون فلنج با مکانیزم چرخش داخلی

تمامی نکاتی که راجع به بال اسکرو باید بدانید

نصب و جا زدن  بال اسکرو

نصب بال اسکرو بسیار آسان و راحت است و درست مانند مهره های ساده بر روی شفت قرار میگیرد. تنها لازم است تا پیش از نصب آن بر روی شفت مورد نظر، از سلامت قطعه اطمینان حاصل کنید و همچنین در صورت نیاز مهره را روانکاری کنید؛ سپس میتوان به آسانی بال اسکرو را نصب کرد و آن را در جای خود قرار داد.

 

روانکاری  بال اسکرو

روانکاری بال اسکرو نیز مانند سایر قطعات مکانیک صنعتی قسمت مهمی از کارکرد صحیح این قطعه را شامل میشود. روانکاری از اصول اولیه استفاده از انواع بیرینگ و بال اسکرو به شمار میرود. برای روانکاری بال اسکرو با دو گزینه مواجه هستید، گریس ها و روغن های صنعتی. اما انتخاب بین این دو مورد بر عهده شما نیست و نمیتوان به صورت دلبخواهی از هر یک از روانکار ها استفاده کرد.

روانکار مورد استفاده در بال اسکرو به صورت پیش فرض از طرف شرکت سازنده آن انتخاب میشود و پس از آن نیز در صورت نیاز به روانکاری مجدد لازم است تا دقیقا از روانکاری مشابه با مدل پیشنهادی کارخانه استفاده کرد.

تمامی نکاتی که راجع به بال اسکرو باید بدانید

نکات نگهداری و استفاده از  بال اسکرو

برای استفاده صحیح از بال اسکرو و نگهداری آن لازم است تا اقداماتی را به طور منظم انجام دهید، چرا که بال اسکرو بر خلاف ظاهر قدرتمند و کارایی بی نظیرش، به شدت قطعه ای حساس بوده و در صورت عدم نگهداری اصولی خیلی زود از کار افتاده میشود و تعویض آن وقت و انرژی زیادی از شما صرف میکند. تعدادی از اصلی ترین موارد نگهداری درست و استفاده مناسب از بال اسکرو را در زیر توضیح میدهیم:

 

  • مهمترین کار بررسی سلامت و تمیزی شفت بال اسکرو است، چرا که مهره بال اسکرو باید به صورت دائمی بر روی شفت حرکت رفت و برگشتی انجام دهد و در صورت وجود هرگونه آلودگی، گرد، غبار و کثیفی این قطعه معیوب شده و پس از مدتی قادر به ادامه فعالیت نیست.

 

  • همچنین باید از سلامت رزوه ها مطمئن شوید چرا که اگر بر روی رزه های شفت اثر از خوردگی و یا ساییدگی باشد نشان از وجود مشکلی بزرگ در مهره میدهد و باید خیلی زود دستگاه را خاموش کرد و مهره را مورد بازبینی و بررسی قرار داد.

 

  • مورد بعدی توجه به ظرفیت نامی بال اسکرو است. بال اسکرو ها قطعاتی هستند که نسبت به بارگذاری بیش از اندازه به شدت ضعیف بوده و در صورت بارگذاری بیش از حد خیلی سریع کارایی خود را از دست میدهند و غیر قابل استفاده میشوند؛ در نتیجه همواره نسبت به وزن و میزان بارگذاری بر روی بال اسکرو دقت داشته باشید.

 

پسوندهای انواع  بال اسکرو

بال اسکرو نیز مانند سایر قطعات مکانیکی و صنعتی دارای شماره فنی است، به این معنا که مشخصات فنی و اطلاعات مورد نیاز در مورد این قطعه را بر روی بدنه آن به صورت یک شماره که از چندین عدد و حروف تشکیل شده است، حک میکنند.

این شماره فنی دارای بخش های متفاوتی است که هر کدام وظیفه انتقال اطلاعات مشخصی را دارند، یکی از این بخش ها پسوندها نامیده میشود.

پسوند های بال اسکرو حاوی اطلاعاتی از قبیل جنس مهره، فاصله رزره، آب بندی، نوع شیار ها و غیره است و به طور کد های یگانه و ناهمتا بر روی بدنه درج شده است.

شما همراهان گرامی میتوانید از طریق لینک زیر به جدول راهنمای پسوند های بال اسکرو دست یافته و معنی پسوند مودر نظر خود را بیابید:

تمامی نکاتی که راجع به بال اسکرو باید بدانید

 

راهنمای خرید  بال اسکرو

از آنجایی که طرز کار بال اسکرو به نوعی است که باید دائما در حرکت باشد، کیفیت ساخت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این قطعه مکانیکی در صورتی که از برند های معتبر تهیه شده باشد میتواند زمان زیادی کار کند و بازدهی دستگاه شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

برای خرید بال اسکرو از برند های مطرح و معروف جهانی میتوانید به سایت فروشگاه ماهان تجهیز صنعت ایرانیان مراجعه کنید. ماهان تجهیز صنعت ایرانیان سابقه ای طولانی در زمینه فروش قططعات صنعتی دارد و بهترین محصولات موجود در بازار های دنیا را وارد کشور میکند.

همچنین این شرکت دارای تیم کارشناسی بسیار حرفه ای است و شما عزیزان میتوانید در صورت تمایل از خدمات مشاوره تخصصی و رایگان کارشناسان ماهان تجهیز صنعت ایرانیان استفاده کنید.

 

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

همانطور که گفته شد بال اسکرو ها قطعاتی پرکاربرد در صنعت محسوب میشوند و باید در هنگام خرید آنها دقت کافی به خرج داد. ماهان تجهیز صنعت ایرانیان یکی از بهترین فروشگاه های محصولات مکانیکی به حساب می آید که با دارا بودن مدل های متنوع از برند های مطرح جهانی بخش بزرگی از بازار قطعات صنعتی کشور را در دست دارد.

به همین جهت شما خریداران گرامی میتوانید محصولات مورد نظر خود را با عالی ترین کیفیت و پایین ترین قیمت تهیه کرده و با پیک فروشگاه تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...