معرفی رولبرینگ کوپر اسپلیت و آشنایی با انواع آن

رولبرینگ کوپر اسپلیت یکی از انواع یاتاقان های غلتشی است که یک ویژگی بسیار بزرگ دارد، اجزای سازنده این رولبرینگ میتوانند از یکدیگر جدا شوند.

قابلیت جدا شدن اجزای مختلف رولبرینگ باعث میشود تا از رولبرینگ کوپر اسپلیت بتوان در فضاهایی کوچک و یا دستگاه هایی که دسترسی به شفت و قطعات آنها سخت است استفاده کرد، از همین رو رولبرینگ کوپر اسپلیت یکی از پرطرفدار ترین انواع رولبرینگ محسوب میشود و از آن جایی که در مدل های گوناگون تولید میشود، صنعتگران بسیاری از آن استفاده میکنند.

 

رولبرینگ کوپر اسپلیت چیست

رولبرینگ های کوپر اسپلیت به نوعی طراحی و ساخته شده اند که میتوان قطعات آنها را از یکدیگر جدا نمود. این قابلیت به صنعتگران اجازه میدهد تا در مواجه با دستگاه هایی که نمیتوان به راحتی رولبرینگ های یک تکه به آنها وصل، از این قطعه استفاده کنند.

بدیهی است نصب و جا زدن رولبرینگ کوپر بسیار آسان تر از نمونه های صلب و یک تکه است، ضمن اینکه به دلیل ویژگی جدا شوندگی این رولبرینگ، در صورت خرابی و به وجود آمدن مشکل میتوان قطعه معیوب را به تنهایی تعویض کرد و دیگر نیازی به صرف هزینه های هنگفت برای تعویض کلی رولبرینگ نیست.

این مسئله به خصوص در مورد رولبرینگ های بزرگ بسیار حائذ اهمیت است و میتواند تفاوت مالی زیادی ایجاد کند.

از طرفی وجود قابلیت جدا شدن اجزا کمک بسیار بزرگی به روانکاری قطعه میکند و میتواند باعث شود تا رولبرینگ از طول عمر بیشتری برخوردار باشد.

رولبرینگ های کوپر اسپلیت میتوانند بارهای زیادی را تحمل کنند و نسبت به ضربات و ارتعاشات نیز تا حدودی مقاوم هستند.

 

مشخصات فنی  رولبرینگ کوپر اسپلیت

مشخصات فنی رولبرینگ کوپر اسپلیت به اطلاعاتی گفته میشود که به شکل یک کد منحصر به فرد بر روی بدنه آن حک شده تا حتی زمانی که دسترسی به جعبه و بسته بندی رولبرینگ مقدور نباشد، بتوان بدون نیاز به اندازه گیری مجدد از اطلاعات فنی رولبرینگ استفاده کرد.

این کد مخصوص که به شماره فنی رولبرینگ معروف است از اعداد و حروف تشکیل شده و به صورت اختصاری نوشته میشود. این کد به نوعی نام رولبرینگ نیز محسوب شده و اطلاعاتی از قبیل اندازه قطر ها، اندازه غلتک ها، نوع رولبرینگ، شکل واشر، وجود لبه و مواردی از این دست را در خود دارد.

معرفی رولبرینگ کوپر اسپلیت و آشنایی با انواع آن

ساختار  رولبرینگ کوپر اسپلیت

ساختار رولبرینگ کوپر اساسی ترین ویژگی آن است، چرا که طراحان موفق شدند با روش هایی خاص و نوین اجزای این رولبرینگ را به گونه ای بسازند که قابلیت جدا شدن و نصب مجدد داشته باشد.

رولبرینگ کوپر اسپلیت انواع مختلفی دارد که در هرکدام بنا بر مدل از قطعات مخصوصی استفاده میشود، اما در مجموع ساختار کلی آن شبیه به سایر رولبرینگ ها بوده و از حلقه های داخلی و خارجی، قفسه نگهدانرده و غلتک ساخته شده است.

شکل حلقه ها، قفسه نگهدارنده و همچنین غلتک ها بر اساس مدل ها گوناگون متفاوت است و هر قطعه به شکل منحصر به فرد خود ساخته میشود.

 

کاربرد  رولبرینگ کوپر اسپلیت

از رولبرینگ کوپر اسپلیت در صنایعی استفاده میشود که نیاز به قدرت و استحکام دارند و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری برای آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عموما سعی میشود تا رولبرینگ های بزرگ را از نوع کوپر اسپلیت انتخاب کنند تا در صورت خراب شدن یک قسمت نیازی به تعویض کلی رولبرینگ نباشد.

صنایعی از قبیل کشتی سازی، پتروشیمی، حفاری، نفت و گاز و استخراج از بزرگترین مشتریان رولبرینگ های کوپر اسپلیت هستند.

معرفی رولبرینگ کوپر اسپلیت و آشنایی با انواع آن

نحوه عملکرد  رولبرینگ کوپر اسپلیت

نحوه عملکرد رولبرینگ کوپر اسپلیت بسته به نوع آن متغییر است، اما به طور کلی حلقه خارجی نیرو و فشار را به حلقه داخلی و غلتک ها وارد میکند و از طرفی غلتک های موجود در رولبرینگ حرکتی نرم و بدون اصطکاک را ایجاد کرده و باعث میشوند تا قطعه دوار بتواند بدون خوردگی، ساییدگی و خرابی بر روی شفت حرکت داشته باشد.

در برخی از مدل ها این رولبرینگ تنها بار شعاعی را تحمل میکند و در برخی دیگر قادر به تحمل بار محوری نیز میباشد. در ادامه با انواع مدل های رولبرینگ کوپر اسپلیت بیشتر آشنا میشویم، با ماهان تجهیز صنعت ایرانیان همراه باشید.

 

انواع  رولبرینگ کوپر اسپلیت

در ادامه متوجه خواهید شد که رولبرینگ کوپر در حقیقت نوعی رولبرینگ محسوب نمیشود، بلکه مدل های مختلف رولبرینگ هستند که به صورت جدا شونده ساخته میشود و نام رولبرینگ کوپر اسپلیت بر آنها قرار میگیرد.

رولبرینگ های کوپر در سه مدل به بازار عرضه میشوند:

  • رولبرینگ کوپر اسپلیت استوانه ای

رولبرینگ های کوپر اسپلیت استوانه ای پر فروش ترین گونه از رولبرینگ های کوپر اسپلیت محسوب میشوند. این رولبرینگ ها از یک رولبرینگ استوانه ای و یک محفظه نگهدارنده تشکیل شده اند با این تفوات که اجزای رولبرینگ استونه ای میتوانند از یکدیگر جدا شوند.

همچنین محفظه نگهدارند وظیفه دارد که از رولبرینگ محافظت کرده و علاوه بر اینکه مانع از اثر گذاری ضربات و لرزش ها بر روی رولبرینگ شود، قابلیت تحمل بار شعاعی را نیز به رولبرینگ اضافه کند.

 

  • رولبرینگ کوپر اسپلیت مخروطی

رولبرینگ کوپر اسپلیت مخروطی از دو رولبرینگ مخروطی پشت به پشت تشکیل شده است با این تفوات که رولبرینگ مخروطی مورد استفاده در این قطعه قابلیت جدا شدن تمامی اجزای سازنده را دارد.

رولبرینگ کوپر اسپلیت مخروطی میتواند بار های سنگین شعاعی و محوری به صورت توامان تحمل کند و از همین رو پر استفاده ترین رولبرینگ در صنایع کشتی سازی و نفت و گاز به حساب می آید.

 

  • رولبرینگ کوپر اسپلیت بشکه ای

رولبرینگ های کوپر اسپلیت بشکه ای توانایی بی نظیری در تحمل میتوان بار های شعاعی دارند، اما چیزی که آنها را خاص میکند قابلیت مهار ارتعاشات، لرزش ها و ضربات است که میتواند به هر رولبرینگی به جز رولبرینگ کوپر اسپلیت بشکه ای آسیب های جدی وارد کند.

معرفی رولبرینگ کوپر اسپلیت و آشنایی با انواع آن

نصب و جا زدن  رولبرینگ کوپر اسپلیت

نصب و جا زدن رولبرینگ های کوپر اصلی ترین مزیت این نوع رولبرینگ ها به حساب می آید، حای میتوان گفت که دلیل ساخت این نوع رولبرینگ ها دقیقا مشکلات نصب سایر رولبرینگ ها و بلبرینگ ها است.

از آنجایی حلقه ها و اجزای سازنده رولبرینگ کوپر از یکدیگر جدا میشوند، نصب این رولبرینگ پیچیدگی خاصی نداشته و صرفا باید پیش از انجام آن نسبت به تمیز کردن شفت و روانکاری رولبرینگ اقدام نمود.

همچنین در هنگام نصب باید توجه داشت که شفت از سلامت لازم برخوردار باشد و رولبرینگ به درستی بر جای خود نصب شده باشد، چرا که در غیر این صورت ممکن است پس از استفاده کوتاه مدت از رولبرینگ این قطعه دچار آسیب های جدی شود.

در نتیجه با اینکه نصب رولبرینگ کوپر اسپلیت بسیار آسان است، لازم است تا چس از نصب و پیش از استفاده این قطعه را بررسی کرده و از نصب صحیح و درست آن اطمینان حاصل کنید.

 

روانکاری  رولبرینگ کوپر اسپلیت

رولبرینگ کوپر با توجه به ساختار ویژه خود میتواند به آسانی روانکاری شود، چرا که دیگر نیازی به تزریق ماده روانکار نیست و میتوان با باز کردن حلقه بیرونی رولبرینگ به طور مستقیم از روانکار مورد نظر بر روی غلتک ها استفاده کرد.

روانکاری در رولبرینگ کوپر اسپلیت عملی بسیار مهم است، چرا که بدون وجود ماده روانکار قطعات فلزی بر روی یکدیگر کشیده شده و با ایجاد اصطکاک و گرما، سبب از بین رفتن بازدهی دستگاه میشوند.

ضمن اینکه اگر غلتک ها بدون ماده روانکار شروع به فعالیت کنند رولبرینگ خیلی زود شروع به تولید صداهای ناهنجار کرده که نشان از ساییدگی و خوردگی قطعات است و اگر در مدت کوتاهی نسبت به آن واکنشی نشان ندهید، منجر به شکستگی رولبرینگ و ایجاد آسیب های بزرگی میشود.

روانکار مورد استفاده در رولبرینگ های کوپر اسپلیت بسته به مدل رولبرینگ میتواند گریس های کلسیوم و لیتیوم و یا روغن های صنعتی باشد که این مورد با توجه به کاربرد، موقعیت قرار گیری، دمای کار قطعه و همچنین سرعت و میزان بارگذاری آن از طرف شرکت سازنده مشخص میشود.

معرفی رولبرینگ کوپر اسپلیت و آشنایی با انواع آن

نکات نگهداری و استفاده از  رولبرینگ کوپر اسپلیت

با توجه به اینکه رولبرینگ های کوپر قابلیت جدا شدن قطعات و اجزای خود را به صنعتگر میدهند، نگهداری از آنها نسبت به سایر رولبرینگ ها بسیار آسانتر است.

رولبرینگ کوپر در صورتی که نکات لازم برای نگهداری و استفاده صحیح از آن رعایت شود، قطعاتی هستند که طول عمر زیادی دارند و میتوانند مدت های مدید برای شما کار کنند، همچنین در صورت خرابی یکی از قطعات میتوانید تنها آن قطعه را جایگزین کرده و نیازی به تعویض کلی رولبرینگ نیست.

برخی از مهمترین نکات نگهداری و استفاده از رولبرینگ کوپر به شرح زیر میباشد:

  • نصب درست و صحیح رولبرینگ کوپر اسپلیت
  • بررسی منظم و دوره ای سلامت، شکستگی و ترک رولبرینگ کوپر اسپلیت
  • بررسی منظم و دوره ای حجم روانکار مورد استفاده
  • بررسی منظم و دوره ای خاصیت و کارایی روانکار مورد استفاده
  • کنترل دما و حرارت رولبرینگ کوپر اسپلیت
  • کنترل دما و حرارت کلی مجموعه

 

پسوندهای انواع  رولبرینگ کوپر اسپلیت

پسوند های رولبرینگ کوپر اسپلیت اصطلاحی است که به قسمت پایانی شماره فنی رولبرینگ گفته میشود.

شماره فنی که بر روی هر رولبرینگ حک شده و در قسمت ها یپیشین به صورت مفصل به توضیح آن پرداختیم کدی چند حرفی است که از قسمت های مختلف تشکیل شده است، اخرین قسمت از این کد به نام پسوند ها معروف است که میتواند اطلاعات خاصی را در مورد رولبرینگ کوپر اسپلیت به نظر صنعتگر برساند.

اطلاعات پسوند ها در مورد ویژگی و مزیت خاصی در رولبرینگ است و عموما مواردی از قبیل سطح ارتعاش، روش ساخت قفسه، وجود خار و شکاف، لقی، دقت، نوع آب بندی و غیره را شامل میشود.

از آنجایی که پسوند ها به صورت کد شده بر روی رولبرینگ درج میشوند، خواندن آنها نیاز به جدولی مخصوص دارد که میتوانید از لینک زیر آن را مطالعه نمایید:

معرفی رولبرینگ کوپر اسپلیت و آشنایی با انواع آن

راهنمای خرید  رولبرینگ کوپر اسپلیت

رولبرینگ کوپر اسپلیت یکی از خاص ترین قطعات مکانیکی محسوب میشود و از همین رو لازم است تا در هنگام خرید از اصالت کالای مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید، رولبرینگ کوپر اسپلیت اگر اصل نباشد نمیتواند مدت زیادی برای شما کار کند و از آنجایی که به صورت تکه تکه خراب میشود، شما را درگیر مراحل طولانی و مختلف تعمیر و نگهداری میکند.

به همین جهت همواره سعی کنید تا قطعات مکانیک صنعتی خود را از نمایندگی های معتبر خریداری کنید. شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان نمایندگی رسمی و قانونی شرکت های معروف و مطرح تولید کننده بیرینگ جهان در ایران به حساب می آید که با بیش از 26 سال سابقه یدی طولا در زمینه واردات این قطعات دارد.

تمامی محصولات عرضه شده در شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان دارای تضمین اصالت کالا هستند و همچنین به دلیل واردات با تعداد بالا و بدون واسطه با قیمت بسیار پایینی به شما مشتریان گرامی عرضه میشوند.

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

جمع بندی

تهیه رولبرینگ کوپر اسپلیت از نمایدگی های رسمی باعث میشود تا حق انتخاب زیادی داشته باشید و بتوانید از طیف گسترده ای از محصولات داخلی و خارجی رولبرینگ کوپر اسپلیت مورد نظر خود را تهیه نمایید، علاوه بر آن فروشگاه های معتبر دارای کارشناسان فنی هستند و میتوانند شما را جهت خرید مناسب ترین گزینه راهنمایی کنند.

یکی از بهترین و مناسب ترین فروشگاه های رولبرینگ کوپر اسپلیت شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان است که با سابقه ای طولانی یکی از بزرگترین فروشندگان این قطعه به شمار میرود و آماده ارائه خدمات با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت به شما عزیزان و صنعتگران محترم میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...