جامع ترین راهنمای رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ‌ استوانه ‌ای را میتوان یکی از پرمصرف ترین و شاید مهمترین رولبرینگ موجود در جهان دانست. این قطعه خاص و پرکاربرد دارای ویژگی هایی نظیر دقت بالا، قیمت مناسب و استحکام فوق العاده است و یکی از مناسب ترین گزینه ها به جهت استفاده در دستگاه هایی با بارگذاری شعاعی محسوب میشود.

رولبرینگ های استوانه ای به سبب داشتن ویژگی های ذکر شده دارای خواهان و طرفداران زیادی در صنایع مختلف است و به همین دلیل پرمصرف ترین رولبرینگ دنیا به حساب می آید.

 

رولبرینگ استوانه‌ای چیست

رولبرینگ استوانه ای قطعه ای پرکاربرد است که میتواند میان دو قطعه ایجاد حرکت کند. رولبرینگ استوانه ای میتواند بارگذاری های شعاعی بسیار سنگین را تاب بیاورد و به راحتی به فعالیت خود ادامه دهد. این رولبرینگ همچنین یکی از گزینه های مناسب برای حرکت با سرعت بالا محسوب میشود، چرا که نوع طراحی و ساخت آن به گونه ای است که میتواند سرعت های بالا را تحمل کرده و با ایجاد یک حرکت بدون لقی میزان بازدهی دستگاه را به طور چشمگیری افزایش دهد.

 

رولبرینگ استوانه ای به دقت بالا در بین رولبرینگ ها معروف است، ضمن اینکه با کاهش اصطکاک و جلوگیری از ساییدگی و خوردگی قطعات به حفظ سلامت دستگاه نیز کمک میکند. از آنجایی که این رولبرینگ ویژگی های بسیار خوبی دارد و همچنین دارای قیمت مناسبی نیز میباشد، تبدیل به یکی از پرکاربرد ترین رولبرینگ های صنعتی شده است.

 

مشخصات فنی رولبرینگ استوانه‌ای

هر رولبرینگ دارای ابعاد، اندازه، ظرفیت اسمی، ظرفیت نهایی، حداکثر سرعت گردش، جنس مواد سازنده و اطلاعاتی از این دسته است که بر اساس آن نام گذاری میشود و در هنگام خرید نیز بسیار حائذ اهمیت است، به این اطلاعات مشخصات فنی رولبرینگ میگویند.

مشخصات فنی رولبرینگ آن اطلاعاتی است که خریدار در زمان بررسی های پیش از خرید به آنها میپردازد و بر اساس نیاز خود و دستگاه خود نسبت به تهیه رولبرینگ اقدام میکند.

کد مشخصات فنی رولبرینگ دارای حروف و اعدادی است که با ترتیب خاصی در کنار یکدگیر چیده شده اند و هر یک معنی خاصی میدهد، ضمن اینکه ترتیب قرار گرفتن آنها نیز بسیار حائذ اهمیت است و در خواندن نهایی تاثیر زیادی دارد. برای متوجه شدن مشخصات فنی رولبرینگ از روی کد آن باید به جدول های شماره فنی رولبرینگ مراجعه نمایید.

جامع ترین راهنمای رولبرینگ استوانه‌ای

ساختار رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه‌ای از چهار قطعه اصلی ساخته شده و ساختاری نسبتا ساده اما بسیار کارامد دارد:

 • حلقه داخلی

حلقه ای فلزی که داخلی ترین عضو رولبرینگ استوانه ای محسوب میشود.

 

 • حلقه خارجی

حلقه ای فلزی که وظیفه نگهداری کلی قطعات را بر عهده دارد و فشار وارده را منتقل میکند.

 

 • غلتک

غلتک های استوانه ای را میتوان مهمترین جز از رولبرینگ استوانه ای دانست. این استوانه های فلزی ریز با تحمل بارگذاری و فشار وارد شده باعث میشوند تا رولبرینگ به فعالیت خود ادامه دهد.

 

 • قفسه نگهدارنده

قفسه ای از جنس چدن و یا فلز که وظیفه نگهداری از غلتک ها را بر دوش دارد و در بین حلقه داخلی و خارجی قرار دارد.

 

کاربرد رولبرینگ استوانه‌ای

از رولبرینگ های استوانه ای در صنایع مختلفی مانند صنعت خودروسازی، ساخت ماشین های سنگین ، تولید ابزار آلات مکانیکی، ساخت ادوات و ماشین آلات کشاورزی، تولید تجهیزات نفت و گاز و حفاری و غیره استفاده میشود.

جامع ترین راهنمای رولبرینگ استوانه‌ای

نحوه عملکرد رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه ای وظیفه کاهش اصطکاک و تسهیل حرکت بین دو قطعه را دارد. به این منظور هر یک از حلقه های داخلی و خارجی با یکی از قطعات ارتباط برقرار میکند. عموما قطعه چرخان بر روی حلقه خارجی قرار میگیرد و شفت یا قسمت ثابت درون حلقه داخلی وارد میشود، اما لازم به ذکر است که این قضیه میتواند کاملا بر عکس هم اتفاق بیافتد.

نیرو و بارگذاری از سمت حلقه خارجی به غلتک های داخل قفسه نگهدارنده وارد میشود، این غلتک ها با توجه به شکل ظاهری خود و با کمک ماده روانکار نیروی وارد شده را تحمل کرده و با سرعت بالا و بدون اصطکاک اقدام به چرخش و ایجاد حرکت دورانی میکنند و باعث میشوند تا قطعه متحرک حول شفت بچرخد.

 

انواع رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه ای به دو صورت دسته بندی میشوند، نخست بر اساس میزان تحمل بار محوری که به دسته های زیر تقسیم میشود:

 • رولبرینگ استوانه ای شناور

رولبرینگ استوانه ای شناور میتواند بار محوری را در هر دو سمت تحمل کند.

 

 • رولبرینگ استوانه ای غیر شناور

این رولبرینگ میتواند بار محوری را فقط در یک جهت تحمل کند.

 

دسته بندی دیگر رولبرینگ های استوانه ای بر اساس کاربرد آنها است و به صورت زیر میباشد:

 • رولبرینگ استوانه ای ساده

رولبرینگ استوانه ای ساده مدل پایه رولبرینگ های استوانه ای است و خود به زیر دسته بندی هایی از قبیل یک ردیفه، دو ردیفه و چند ردیفه تقسیم میشود، هرچه ردیف های غلتک در رولبرینگ بیشتر شود میزان ظرفیت آن نیز بالاتر میرود.

 

 • رولبرینگ استوانه ای پر غلتک

رولبرینگ های استوانه ای پر غلتک به جای قفسه نگهدارنده موفق شده اند تا تعداد غلتک ها را افازیش دهند، این کار سبب شده تا این رولبرینگ مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به مدل ساده داشته باشد. رولبرینگ های استوانه ای پر غلتک نیز در انواع یک ردیفه، دو ردیفه و چند ردیفه تولید میشوند.

نکته حائذ اهمیت در مورد رولبرینگ های استوانه ای این است که این قطعات در تمامی مدل ها توانایی زیادی برای مهار بار محوری ندارند در نتیجه در مقدار بار محوری وارد بر آنها باید احتیاط لازم را به عمل آورد.

جامع ترین راهنمای رولبرینگ استوانه‌ای

 

نصب و جا زدن رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه ای از رولبرینگ های نصب آسان محسوب میشود، چرا که میتوان حلقه درونی و بیرونی آن را از یکدیگر جدا نمود و سپس نسبت به نصب آن اقدام کرد.

نصب رولبرینگ استوانه ای با اینکه در دسته نصب های راحت قرار میگیرد، اما باز هم نیازمند دانش و تجربه است و پیشنهاد میشود در صورت امکان حتما از کمک یک متخصص برای نصب صحیح و اصولی رولبرینگ استوانه ای خود استفاده کنید.

پیش از نصب رولبرینگ استوانه ای لازم است تا شفت را به دقت تمیز کرده و اطمینان حاصل کنید تا ذرات رولبرینگ قبلی، ماده روانکار و گرد و غبار بر روی نمانده باشد، سپس باید به بررسی سلامت شفت پرداخت و در نهایت پس از روانکاری رولبرینگ جدید، آن را نصب کنید. رولبرینگ های استوانه ای عموما دارای شیب در یک سمت خود هستند که نصب آن را آسان تر میکند.

 

روانکاری رولبرینگ استوانه‌ای

روانکاری در قطعات مکانیکی صنعتی بسیار حائذ اهمیت است، این کار باعث میوشد تا اجزای فلزی رولبرینگ استوانه ای بتوانند به راحتی و بدون اصطکاک بر روی یکدیگر غلتش کنند و در نتیجه باعث درست کار کردن قطعه میشود.

به طور کلی از دو ماده گریس و روغن های صنعتی برای روانکاری قطعات مکانیکی استفاده میشود، این دو ماده وظیفه یکسان روانکاری را بر عهده دارند و مانع از اصطکاک، خوردگی، ساییدگی و افزایش دمای ساچمه ها میشوند اما تفاوت آنها در موارد استفاده و شرایط متفاوت آنان قرار دارد.

عموما انتخاب روانکار مناسب برای قطعات مکانیک صنعتی توسط شرکت سازنده انجام میشود، اما لازم است بدانید که به طور کلی در رولبرینگ ها و بلبرینگ های که در سرعت بالا و بارگذاری های سبک کار میکنند از روغن های صنعتی برای روانکاری استفاده میشود، در مقابل اگر بار گذاری های سنگین و سرعت های پایین داشته باشیم گریس ها برای روانکاری مورد استفاده قرار میگیرند.

در رولبرینگ های استوانه ای بر حسب شکل ساخت و طراحی ممکن است از هر یک از ماده های روانکار استفاده شود در نتیجه برای انتخاب درست لازم است تا به مورد ذکر شده توسط شرکت تولید کننده توجه ویژه ای داشت.

جامع ترین راهنمای رولبرینگ استوانه‌ای

 

نکات نگهداری و استفاده از رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه ای یکی از پرکاربرد ترین رولبرینگ های مورد استفاده در صنایع مختلف است و در صورتی که به خوبی نگهداری شود میتواند مدت زیادی به صورت با کیفیت کار کند.

رولبرینگ های استوانه ای قطعاتی مقاوم هستند و اگر شرایط نگهداری و استفاده از آنها به درستی رعایت شوند طول عمر بالایی دارند.

در ادامه به توضیح برخی از مهمترین نکات نگهداری و استفاده از رولبرینگ استوانه ای میپردازیم:

 • لازم است تا به صورت منظم مقدار روانکار موجود در رولبرینگ را چک کنید.
 • دمای رولبرینگ استوانه ای را اندازه بگیرید تا از حد مجاز فراتر نرود.
 • به صدای رولبرینگ استوانه ای در هنگام کار توجه کنید.
 • نسبت به تغییر شکل ظاهری رولبرینگ استوانه ای حساس باشید.
 • خارج از سرعت تعبیه شده از رولبرینگ استفاده نکنید.
 • بیش از توان قطعه بار بر روی آن قرار ندهید.

 

پسوندهای انواع رولبرینگ استوانه‌ای

شماره فنی رولبرینگ که بر روی آن حک شده است از بخش های مختلفی تشکیل شده است. هر یک از این بخش ها بیانگر خصوصیات متفاوتی هستند و وجود آنها بر روی رولبرینگ استوانه ای الزامی است.

پسوند ها یکی از بخش های مهم شماره فنی رولبرینگ استوانه ای به حساب می آیند که همانطور که از نام آن پیداست در قسمت انتهایی شماره فنی قرار دارند و اطلاعاتی نظیر نوع نصب، تلورانس لقی، نوع آب بندی، تعداد ردیف غلتک، سایز غلتک و مواردی از این دست را منتقل میکنند.

از آنجایی که پسوند ها را به صورت مخفف و اختصاری مینویسند برای بدست آوردن معنای آنها لازم است تا به جدول پسوند ها مراجعه کنید. شما همراهان میتوانید از طریق لینک زیر به جدول پسوند های رولبرینگ استوانه ای دسترسی داشته باشید:

جامع ترین راهنمای رولبرینگ استوانه‌ای

راهنمای خرید رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه ای از پر فروش ترین رولبرینگ های جهان است که دارای کاربرد فراوانی در صنعت است، این قطعه با ارزش در بسیاری از دستگاه ها یافت میشود و از همین رو از آن دسته رولبرینگ هایی است که هر صنعتگر در دوران فعالیت خود حتما یکبار خرید آن را تجربه میکند.

برای خرید رولبرینگ استوانه ای باید نکاتی را مد نظر قرار دهید که در ادامه انها را برای شما عزیزان ذکر میکنیم:

 • توجه به مدل رولبرینگ استوانه ای
 • توجه به اندازه و سایز رولبرینگ
 • توجه به مشخصات فنی از جمله سرعت گردش، بار اولیه، ظرفیت نهایی، حداکثر فشار قابل تحمل
 • توجه به برند و کشور سازنده
 • توجه به کیفیت ساخت و اصل بودن محصول

 

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

نکته مهمی در مورد بلبرینک استوانه ای کیفیت آن است، این رولبرینگ اگر از برند های اصلی و با کیفیت ساخته شده باشد کارایی بسیاری دارد و میتواند تا مدت زیادی برای شما کار کند، در غیر این صورت خیلی زود خراب شده و باید تعویض شود. بهترین راه برای تهیه رولبرینگ های استوانه ای خرید آن از طریق فروشگاه های بزرگ و نمایندگی های معتبر است، چرا که تنها در این صورت است که میتوان نسبت به اصالت کالای خریداری شده اطمینان داشت.

یکی از معتبر ترین مراکز فروش انواع رولبرینک استوانه ای ماهان تجهیز صنعت ایرانیان است که نمایندگی رسمی یرند های مطرح دنیا بوده و بدون واسطه مجموعه‌ای بزرگ از رولبرینگ های استوانه ای را به کشور وارد میکند از ویژگی های شرکت ماهان تحهیز صنعت ایرانیان میتوان به قیمت مناسب، کیفیت عالی، اصل بودن محصولات و همچنین دارا بودن کارشناسان زبده اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...