رولبرینگ سوزنی چیست + کاربرد آن

رولبرینگ های سوزنی یکی از انواع پرکاربرد رولبرینگ ها محسوب میشود که جای بسیار کمی را اشغال میکند و مناسب فضاهای کوچک است.

رولبرینگ سوزنی بر خلاف ظاهر بسیار کوچک خود میتواند بارگذاری های سنگینی را تحمل کند که این ویژگی ارزشمند در کنار وزن پایین و ابعاد کوچک، باعث شده تا این رولبرینگ به یکی از بهترین گزینه ها جهت مصرف در دستگاه ها و وسایلی شود که با کمبود فضا مواجه هستند و یا مانند هواپیما ها محدودیت وزنی دارند.

 

 رولبرینگ سوزنی چیست

رولبرینگ های سوزنی در پاسخ به نیاز صنعتگرانی ساخته شد که با محدودیت های مهمی مواجه بودند، وزن و ابعاد قطعه همواره یکی از موارد مشکل ساز برای صنعتگران به شمار میرفته است، اما این مشکل در برخی موارد غیز قابل چشم پوشی شد.

در صنایعی مانند هوافضا و هوانوردی مهندسان دریافتند که به قطعه این نیاز دارند تا بتواند بارگذاری های سنگین را تحمل کند اما در عین حال وزن بالایی نداشته باشد و همچنین دارای ابعاد کوچکی نیز باشد، در همین راستا طراحان با الهام گرفتن از رولبرینگ استوانه ای، موفق به ساخت رولبرینگ سوزنی شدند.

طول غلتک ها در رولبرینگ سوزنی بسیار بیشتر از قطر آنهاست و به همین دلیل به این قطعه رولبرینگ سوزنی میگویند. تبدیل غلتک های استوانه ای به سوزن هایی ریز و پر تعداد نکته طلایی این رولبرینگ است و باعث شده در عین کم شدن حجم و وزن، کارایی و تحمل بار این رولبرینگ افزایش چشم گیری داشته باشد. به همین جهت رولبرینگ های سوزنی را میتوان زیر مجموعه ای از رولبرینگ های استوانه ای به حساب آورد.

 

مشخصات فنی رولبرینگ سوزنی

هر رولبرینگ دارای ابعاد و اندازه های مشخصی است، همچنین توان محدودی دارد و نمیتوان بیش از حد بر روی آن بارگذاری کرد. سرعت گرش و دروان رولبرینگ نیز دارای محدودیت است و اگر از آن بازه تخطی کند رولبرینگ با مشکل مواجه خواهد شد، همچنین اندازه های قطر های رولبرینگ نیز از اطلاعاتی است که برای خرید رولبرینگ حیاتی محسوب میشوند، به موارد فوق و مقادیر رولبرینگ مشخصات فنی آن گفته میشود.

مشخصات فنی به صورت کدی تشکیل شده از اعداد و حروف مختلف نوشته میشود تا بتوان در کوتاه ترین حالت ممکن تمامی اطلاعات مورد نیاز رولبرینگ را در اختیار مخاطب قرار بدهد، از همین رو خواندن مشخصات فنی رولبرینگ کاری تخصصی است و احتیاج به جدول کد ها، پیشوند ها و پسوند ها دارد.

رولبرینگ سوزنی چیست + کاربرد آن

ساختار رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ سوزنی از ساختاری شبیه به رولبرینگ استوانه ای بهره مند است و از قطعات زیر تشکیل شده است:

 • حلقه داخلی

حلقه ای فلزی که داخلی ترین عضو رولبرینگ سوزنی به حساب می آید و شفت داخل آن قرار میگیرد.

 • حلقه خارجی

حلقه ای فلزی که بر روی رولبرینگ بسته شده و به نوعی محافظ آن محسوب میشود.

 • قفسه نگهدارنده

قفسه وظیفه غلتک ها را در جای خود نگهداری میکند و مانع از حرکت و لغزش آنها میشود.

 • غلتک

غلتک های سوزنی اصلی ترین مشخصه رولبرینگ سوزنی به حساب می آیند. طراحان با تعیین کردن نسبت بسیار زیاد بین ارتفاع غلتک و قطر آن موفق شده اند تا ویژگی های خاصی از جمله مقاومت بیشتر و وزن پایین تر را برای رولبرینگ سوزنی به ارمغان بیاورند.

 

کاربرد رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ های سوزنی به دلیل ویژگی های خود در صنایع و قطعات زیادی مورد استفاده قرار میگیرند. از این رولبرینگ ها در صنعت هوانوردی، ساخت هواپیما، ساخت فضاپیما، شاتل های فضایی و تمامی دستگاه ها و ماشین آلات مورد نیاز در این صنعت استفاده میشود؛ همچنین در صنایع خودرو سازی، نفت و گاز، نساجی، مواد غذایی و مواردی از این دست نیز کاربرد دارد.

رولبرینگ سوزنی چیست + کاربرد آن

نحوه عملکرد رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ سوزنی وزن پایینی دارد و جای کمی را اشغال میکند، این قطعه پس از نصب بر روی شفت میتواند بارگذاری های وارد شده از سمت حلقه خارجی را به غلتک های سوزنی شکل خود انتقال دهد و با کمک ماده روانکار حرکتی بدون اصطکاک را انجام دهد.

نوع طراحی و شکل ظاهری غلتک ها به گونه ای است که بار بر روی آنها به صورت یکنواخت پخش شده و تمامی غتلک ها به یک اندازه درگیر میشوند، این ویژگی سبب میشود تا در حین کار رولبرینگ بتواند خیلی نرم و با سرعت بالا به فعالیت خود ادامه دهد و همچنین دچار ساییدگی و خوردگی نشود.

 

انواع رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ های سوزنی بر حسب کاربرد خود در سه دسته اصلی تولید میشوند. نکته مهم این است که نمیتوان انوع گوناگون رولبرینگ سوزنی را به جای یکدیگر مورد استفاده قرار داد:

 • رولبرینگ سوزنی تک ردیفه شعاعی

رولبرینگ سوزنی تک ردیفه شعاعی یکی از انواع رولبرینگ است که میتواند بار شعاعی را به میزان بسیار زیادی تحمل کند که اصلی ترین نوع رولبرینگ سوزنی محسوب شده و تنها بار شعاعی را تحمل میکند.

 

 • رولبرینگ سوزنی تک ردیفه کف گرد

رولبرینگ استوانه ای کف گرد شباهت بسیاری به بلبرینگ کف گرد دارد، با این تفاوت که جای کمتری نسبت به آن اشغال میکند و از توان بیشتری نیز بهره مند است. این رولبرینگ برای تحمل بار محوری ساخته و بهینه سازی شده است.

 

 • رولبرینگ سوزنی دو ردیفه

رولبرینگ سوزنی دو ردیفه میتواند بار شعاعی را تحمل کند و تفاوت آن با مدل ساده در میزان ظرفیت و دمای قابل تحمل آن است. رولبرینگ سوزنی دو ردیفه میتواند بیش از 160 درجه دما را تحمل کند و تحت بارگذاری های شدید تری قرار بگیرد.

رولبرینگ سوزنی چیست + کاربرد آن

نصب و جا زدن رولبرینگ سوزنی

همانطور در قسمت های پیشین مقاله خواندید، رولبرینگ های سوزنی دارای انواع مختلفی هستند. انواع گوناگون رولبرینگ های سوزنی باعث میشود طریقه نصب متفاوتی داشته باشند.

پیش از نصب رولبرینگ سوزنی باید اقدامات اولیه را انجام داد، این اقدامات شامل مواردی از قبیل تمیز کردن مکان مورد نظر، بررسی ظاهری شفت و دستگاه، آماده سازی رولبرینگ جهت نصب با تزریق گریس یا روغن صنعتی و مواردی این چنینی است که تقریبا در تمامی قطعات صنعتی مشترک بوده و هر نصاب باید پیش از اقدام به نصب آنها را انجام دهد.

پس از انجام کارهای مقدماتی باید به نوع رولبرینگ توجه کرد، رولبرینگ های سوزنی شعاعی مناسب نصب بر روی شفت های محوری هستند و میتوانند بارهای شعاعی را مهار کنند. این قطعات را به به کمک بوش هایی در جهت محور بر روی شفت نصب میکنند.

رولبرینگ های کف گرد بر روی شفت های عمودی نصب میشوند، نوع قرار گیری غلتک ها در این رولبرینگ متفاوت است تا بتواند بارهای محوری را مهار کند. این رولبرینگ پس از آماده سازی با استفاده از آچار های مخصوص نصب و جا اندازی میشود.

 

روانکاری رولبرینگ سوزنی

امروزه تقریبا همه افرادی که به نوعی با صنعت در ارتباط هستند از اهمیت روانکاری آگاهند. بدون روانکاری نمیتوان قطعات فلزی را بر روی یکدیگر حرکت داد چرا که خیلی زود حرارت آنها افزایش پیدا میکند و قطعات با مشکلاتی جدی مواجه میشوند.

گریس ها و روغن های صنعتی انتخاب های صنعتگران برای روانکاری قطعات مکانیکی از جمله بلبرینگ ها و رولبرینگ ها محسوب میشود. این دو ماده روانکار با اینکه هر دو اصطکاک را کاهش داده و از ساییدگی و خوردگی جلوگیری میکنند، اما به دلیل تفاوت در ویژگی های خود در قطعات مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند.

روغن های صنعتی روانکار هایی با لزجت پایین هستند و مناسب بلبرینگ ها و رولبرینگ هایی با سرعت های بالا میباشد. روغن ها همچنین انتقال دما را به خوبی انجام میدهند و میتوانند گزینه مناسبی برای فعالیت هایی که گرمای زیادی تولید میکنند باشد.

در مقابل گریس ها دارای لزجت بالایی هستند، نیمه جامد اند و میتوانند فشار های زیادی را تحمل کنند. این ویژگی ها گریس را تبدیل بهترین انتخاب جهت استفاده در رولبرینگ ها و بلبرینگ هایی با بارگذاری های سنگین میکند، چرا که اگه در این قطعات از روغن استفاده شود به سبب ویژگی های آن نمیتواند فشار وارده را تحمل کند و آسیب های زیادی به قطعه وارد میکند.

رولبرینگ سوزنی چیست + کاربرد آن

نکات نگهداری و استفاده از رولبرینگ سوزنی

برای افزایش بازدهی و بهبود بهره وری رولبرینگ سوزنی لازم است تا با برخی از نکات نگهداری و استفاده از آن آشنا شویم، نکات نگهداری به ما کمک میکند تا از رولبرینگ به درستی استفاده کنیم و همچنین از آنجایی که طول عمر مفید رولبرینگ را افزایش میدهد از نظر اقتصادی نیز به صرفه محسوب میشود.

برای استفاده صحیح از رولبرینگ سوزنی به موارد زیر توجه کنید:

 

 • هرگز بیش از ظرفیت مشخص شده بر روی رولبرینگ سوزنی بارگذاری نکنید.
 • حجم ماده روانکار را به صورت دوراه ای بررسی کنید.
 • خاصیت و لزجت ماده روانکار را به صورت دوره ای برسی کنید.
 • رولبرینگ را به صورت صحیح نصب کنید.
 • به جهت بارگذاری توجه کنید.

 

پسوندهای انواع رولبرینگ سوزنی

به آخرین قسمت در شماره فنی رولبرینگ سوزنی پسوند رولبرینگ گفته میشود. این پسوند که در حقیقت قسمتی از شماره فنی رولبرینگ است اطلاعات به خصوصی را در مورد رولبرینگ به صنعتگر منتقل میکند.

عموما ویژگی های خاص و منحصر به فرد رولبرینگ سوزنی که لازم است به طور ویژه به آن توجه شود در ظاهر پسوند بر روی رولبرینگ درج میشود.

پسوند ها میتوانند حاوی مواردی شامل دقت ابعادی، تلورانس رولبرینگ، نوع روانکار، جنس کاسه نمد، وجود یا عدم وجود ورق تقویت کننده و غیره باشند.

نکته مهم در ارتباط با پسوند ها این است که پسوند ها نیز مانند سایر بخش های شماره فنی به صورت یک کد چند حرفی نوشته میشوند، در نتیجه برای تجزیه و تحلیل آن به جدول راهنما احتیاج دارید. ماهان تجهیز صنعت ایرانیان در لینک زیر جدول مربوطه را برای راحتی شما عزیزان قرار داده است:

رولبرینگ سوزنی چیست + کاربرد آن

راهنمای خرید رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ سوزنی با توجه به فضای اندکی که اشغال میکند و توان بالایی که دارد یکی از رولبرینگ های پرکاربرد در صنعت محسوب میشود و در نتیجه خریداران زیادی دارد. برای تهیه این رولبرینگ علاوه بر مشخصات فنی باید به اورجینال بودن کالای خریداری شده دقت کافی داشته باشید، چرا که با توجه به مشکلات واردات و همچنین وجود افراد سودجو متاسفانه شاهد افزایش روز افزون تعداد رولبرینگ های تقلبی هستیم که با نام و بسته بندی کالاهای اورجینال به فروش میرسند.

تشخیص اصالت رولبرینگ ها کار آسانی نیست، چرا که نمونه های تقلبی با دقت بالایی ساخته میشوند و در اغلب مواقع پس از استفاده از رولبرینگ غیر اصل و خرابی هایی که آن به وجود می اورد متوجه تقلبی بودن کالای خریداری شده میشویم. در این شرایط مطمئن ترین راه خرید رولبرینگ استوانه ‌ای خرید آنها از فروشگاه های معتبر و رسمی مانند ماهان تجهیز صنعت ایرانیان است.

 

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

جمع بندی

در خلال مقاله فوق به ویژگی ها، کاربرد، انواع و تمامی اطلاعات مورد نیاز در ارتباط با رولبرینگ سوزنی پرداخته شد و همانطور که متوجه شدید رولبرینگ سوزنی  از پر مصرف ترین محصولات صنعتی محسوب میشود.

در پایان لازم به ذکر است شما عزیزان میتوانید انواع رولبرینگ سوزنی را از شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان تهیه کنید، چرا که شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان یکی از بزرگترین وارد کنندگان انواع بیرینگ و قطعات صنعتی به کشور میباشد که همواره سعی بر اعتلای بازار قطعات مکانیک صنعتی ایران و افزایش کیفیت محصولات آن داشته است.

شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان از تیم های متخصص و مشاوران ارزشمند استفاده کرده و شما عزیزان در هنگام خرید میتوانید به صورت رایگان از خدمات مشاوره تخصصی آنها بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...