سیر تا پیاز رولبرینگ مخروطی

یکی از بهترین و جذاب ترین رولبرینگ های ساخته شده در جهان رولبرینگ مخروطی است، چرا که این قطعه حلال بسیاری از مشکلات مهندسی مکانیک میباشد.

رولبرینگ مخروطی قادر است تا بار های شعاعی و محوری را به طور همزمان تحمل کند و این ویژگی سبب شده تا رولبرینگ مخروطی از جایگاهی ویژه در نزد صنعتگران بهره مند باشد.

ویژگی های این رولبرینگ به اینجا ختم نمیشود، چرا که ساختار و طراحی خاص این قطعه باعث شده تا رولبرینگ مخروطی یکی از مستحکم ترین و مقاوم ترین رولبرینگ های بازار باشد که میتواند در هر دو جهت بارگذاری های شدیدی را تحمل کند.

 

 رولبرینگ مخروطی چیست

رولبرینگ های مخروطی یکی از جدید ترین رولبرینگ های تولید شده در جهان هستند که با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته تری نسبت به سایر بیرینگ ها طراحی و ساخته شده اند.

رولبرینگ های مخروطی میتوانند بار های زیادی را تحمل کنند، چرا که نوع ساخت آنها باعث میشود تا بارگذاری به صورت یکنواخت بر روی تمامی ساچمه ها پخش شود و به این ترتیب قطعه علاوه بر اینکه قادر به تحمل بارگذاری های سنگین است، به صورت روان و بدون مشکل حرکت میکند.

یکی دیگر از بزرگترین ویژگی های رولبرینگ مخروطی اصطکاک کم آن است. نوع قرار گیری غلتک ها در این رولبرینگ به گونه ای است که کمترین میزان اصطکاک را داشته و میتواند به شدت بر روی بازدهی دستگاه تاثیر مثبت بگذارد.

نکته مهم که باید در ارتباط به رولبرینگ های مخروطی به آن توجه داشت این است که رولبرینگ های مخروطی به جهت تحمل بارگذاری های سنگین و گسترده در دو جهت شعاعی و محوری بهینه سازی شده اند، در نتیجه قطعات مناسبی برای فعالیت هایی که به سرعت بالا نیاز دارند نیستند.

 

مشخصات فنی رولبرینگ مخروطی

مشخصات فنی یا شماره فنی رولبرینگ مخروطی به اطلاعات فنی رولبرینگ شامل ابعاد و اندازه، نوع رولبرینگ، قطر داخلی، قطر خارجی، حداکثر سرعت دورانی، توان بارگذاری و غیره گفته میشود که بر روی رولبرینگ حک میشوند.

این مشخصات به دو دلیل بر روی رولبرینگ ها حک میشود، نخست این است که اندازه گیری ابعاد دقیق رولبرینگ کار دشواری است و همچنین برخی از اندازه گیری های دیگر نیاز به ابزار دقیق و آزمایشگاه دارند، در نتیجه آن را بر روی رولبرینگ حک میکنند تا نیازی به انجام فعالیت های فوق نباشد.

دلیل دیگر حک کردن اطلاعات فنی بر روی رولبرینگ این است که در زمان تعویض رولبرینگ عموما دسترسی به اسناد خرید قطعات ممکن نیست و از طرفی لازم است تا رولبرینگی با مشخصات دقیقا یکسان خریداری شود تا بتوان رولبرینگ را تعویض کرد، از همین رو این مشخصات فنی را بر روی رولبرینگ حک میکنند تا در زمان تعویض بتوان رولبرینگی با مشخصات مشابه تهیه کرد.

سیر تا پیاز رولبرینگ مخروطی

ساختار رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی از حلقه درونی، حلقه بیرونی، قفسه نگهدارنده و غلتک هایی مخروطی ساخته شده است.

حلقه درونی در این رولبرینگ ها دارای دو لبه است که یکی کوچک و دیگری بزرگ است؛ لبه کوچک تر مانع از لغزش غلتک ها شده و لبه بزرگتر استحکام مورد نیاز رولبرینگ را تامین میکند. همچنین حلقه بیرونی در رولبرینگ های مخروطی فاقد لبه میباشد.

مهمترین نکته در ارتباط با رولبرینگ های مخروطی زاویه تماس این قطعات است، زاویه تماس همه رولبرینگ های مخروطی عددی مابین 10 تا 20 درجه است و تحت هیچ شرایطی ممکن نیست که عددی خارج از این بازه باشد؛ زاویه تماس از این جهت اهمیت دارد که بیانگر توانایی تحمل بارگذاری محوری رولبرینگ مخروطی است، به این معنا که هرچه قدر زاویه تماس بیشتر باشد رولبرینگ میتواند بار محوری بیشتری را تحمل کند.

 

کاربرد رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ های مخروطی با توجه به ویژگی های خود در صنایع زیادی از جمله اتومبیل سازی و تولید انواع گیربکس ها، ساخت ماشین آلات حفاری نفت و گاز، صنایع نورد فلزات، صنایع معدنی و استخراج و همچنین قطعاتی مانند چرثقیل ها، تاور ها، سیستم های حمل و نقل کارخانه ای و مواردی از این دست مورد استفاده قرار میگیرند.

سیر تا پیاز رولبرینگ مخروطی

نحوه عملکرد رولبرینگ مخروطی

نحوه عملکرد رولبرینگ های مخروطی به مقدار زیادی به لبه های موجود در حلقه درونی وابسته است، در طی بارگذاری محوری فشار از طرف لبه بیرونی به قفسه نگهدارنده و به تبع آن به غلتک ها وارد میشود.

در چنین شرایطی غلتک ها تمایل به گریز دارند و لبه کوچک مانع از لغزش آنها میشود، در همین هنگام لبه بزرگ میزان نیرو و استحکام مورد نیاز جهت تحمل بار وارد شده را فراهم میکند.

فرم مخروطی غلتک ها نیز باعث میشود تا در هنگام بارگذاری ما بین آنها و حلقه ها لایه ای از ماده روانکار قرار بگیرد؛ این مسئله از آن جهت حائذ اهمیت است که این رولبرینگ در فشار های بالا که نیاز مبرم به وجود ماده روانکار حس میشود، بدون روانکار نمیماند و به لطف شکل خاص غلتک ها همیشه مقداری روانکار ما بین غلتک ها و بدنه وجود دارد تا از اصطکاک و ساییدگی جلوگیری کند.

 

انواع رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ های مخروطی دارای انواع متنوعی هستند که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارد. در ادامه به معرفی هر یک خواهیم پرداخت:

  • رولبرینگ مخروطی تک ردیفه

رولبرینگ های مخروطی تک ردیفه در کنار توانایی تحمل بار شعاعی قادر است تا بار محوری را فقط از یک جهت تحمل کند.

در بسیاری از مواقع که نیاز است تا بار محوری از دو جهت تحمل شود، از دو رولبرینگ مخروطی به صورت پشت به پشت استفاده میشود، البته لازم به ذکر است که در هنگام خرید باید رولبرینگ مخصوص نصب دوتایی را خریداری کنید.

 

  • رولبرینگ مخروطی دو ردیفه

در زمان هایی یک رولبرینگ مخروطی به تنهایی نتواند بارگذاری مورد نیاز را تحمل کند و یا نیاز به تحمل بار محوری در دو جهت باشد، از رولبرینگ های مخروطی دو ردیفه استفاده میشود.

 

  • رولبرینگ مخروطی چهار ردیف

رولبرینگ مخروطی چهار ردیفه تنها در صنعت نورد فلزات مورد استفاده قرار میگیرد، این نوع رولبرینگ میتواند بارهای بسیار سنگین را تحمل کند و البته سرعت گردش بسیار کمی نیز دارد.

 

  • رولبرینگ مخروطی کف گرد

رولبرینگ مخروطی کف گرد که به رولبرینگ سگ دست معروف است در اتومبیل ها مورد استفاده قرار میگیرد و قادر است تا بارگذاری های زیاد و از آن مهمتر ضربات را به خوبی تحمل کند.

سیر تا پیاز رولبرینگ مخروطی

نصب و جا زدن رولبرینگ مخروطی

برای نصب و جا زدن رولبرینگ مخروطی نخست باید مراحل مقدماتی را انجام داد. این کارها شامل تمیز کردن شفت، بررسی ظاهری رولبرینگ، آماده سازی ابزار مناسب، روانکاری و اقداماتی از این قبیل میباشد.

پس از آماده سازی و مراحل مقدماتی یکی از روش های نصب بلبرینگ را به تناسب بلبرینگ مورد نظر انتخاب میکنیم. بلبرینگ ها را میتوان به سه روش نصب کرد:

  • نصب سرد

این روش نخصوص بلبرینگ های کوچک است که قطر آنها تا حداکثر 4 اینچ باشد و برای استفاده از این روش نیازی به پیش گرم کردن بلبرینگ نیست و با استفاده از لوازم مخصوص عملیات نصب انجام میشود.

 

  • نصب گرم

در روش نصب گرم بلبرینگ را حرارت میدهند تا با استفاده از قوانین فیزیک و ایجاد انبساط آن را در جای خود نصب کرده و سپس با سرد کردن قطعه بلبرینگ را سفت کنند. این روش برای بلبرینگ های نسبتا بزرگ کاربرد دارد.

 

  • نصب هیدرولیکی

این نصب برای بلبرینگ های خیلی بزرگ استفاده میشود و روش ان استفاده از دستگاه برای نصب بلبرینگ بر روی شفت است و عموما نیاز به جرثقیل و سیم و طناب مخصوص دارد.

 

روانکاری رولبرینگ مخروطی

روانکاری از فعالیت های مهم در ارتباط با رولبرینگ مخروطی به حساب می آید، چرا که این کار از فرسودگی، ساییدگی، خرابی و زنگ زدگی رولبیرینگ جلوگیری می کند و باعث افزایش طول عمر قطعه میشود.

در روانکاری قطعات صنعتی نظیر رولبرینگ ها و بلبرینگ ها با دو انتخاب مواجه هستیم، یکی روغن ها و دیگری گریس ها. ماده روانکار مناسب و خوب باید بر اساس عوامل متعددی مانند سرعت گردش، بار نهایی، دمای محیط و شرایط دستگاه انتخاب شود، نکته قابل توجه این است که عموما روانکار مورد استفاده قطعات از طرف شرکت سازنده مشخص میشوند.

رولبرینگ های مخروطی بیشتر برای تحمل بارگذاری های سنگین و نیمه سنگین مورد استفاده قرار میگیرند و از همین رو به طور کلی با استفاده از گریس های پایه لیتیوم روانکاری میشوند، اما به هر حال لازم است تا در هنگام خرید به توصیه های برند سازنده توجه کرده و مطابق با آن روانکار مورد نیاز رولبرینگ مخروطی خود را تهیه کنید.

سیر تا پیاز رولبرینگ مخروطی

نکات نگهداری و استفاده از رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی از رولبرینگ های خاص در صنعت محسوب میشود که وظایف مهمی را در دستگاه بر دوش دارد، در نتیجه لازم است تا همواره نسبت به سلامت این قطعه حساس باشیم و با رعایت نکات نگهداری و استفاده طول عمر مفید این قطعه را افزایش دهیم.

رولبرینگ های مخروطی قطعاتی مقاوم هستند اما در ادامه به ذکر نکات اساسی برای نگهداری از این قطعه میپردازیم که با انجام آنها از انجام تعمیرات در امان خواهید بود:

  • بررسی دوره ای ماده روانکار رولبرینگ مخروطی یکی از مهمترین عوامل حفظ سلامت این قطعه است. گریس مورد استفاده در این دستگاه باید به صورت منظم بررسی شود تا عاری از هر گونه آلاینده و مواد اضافی باشد.

 

  • رولبرینگ های مخروطی نسبت به افزایش زاویه شفت و هوزینگ ضعف دارند، در صورت زیاد شدن این فاصله طول عمر رولبرینگ به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.

 

  • گوش دادن به صدای رولبرینگ مخروطی یکی دیگر از موارد مهم در نگهداری از این قطعه محسوب میشود. رولبرینگ مخروطی باید دائما با صدای یکسانی کار کند، تغییر صدای این قطعه نشانگر مشکلی بزرگ بوده و خیلی زود باید نسبت به بررسی و تعمیر آن اقدام کرد.

 

پسوندهای انواع رولبرینگ مخروطی

شماره فنی درج شده بر روی رولبرینگ مخروطی متشکل از قسمت های مختلفی از جمله پیشوند ها، پسوند ها و بخش های دیگر است که هر کدام از اینها بیانگر و نمایش دهنده تعدادی از ویژگی های رولبرینگ به حساب می آیند.

پسوند ها اطلاعات بسیار مهمی را در ظاهر یک کد مخصوص و چند حرفی به صنعتگر انتقال میدهند و باعث میشود تا بدون نیاز به جعبه و کاتالوگ محصول، بتواند موارد به خصوصی را در مورد رولبرینگ متوجه شود.

پسوند ها حاوی اطلاعاتی از قبیل وجود و تعداد شیارها، میزان لقی، نوع واشر، نوع آب بندی، تعداد واشر، محل قرار گیری لبه ها و مواردی از این دست هستند.

نکته مهم در ارتباط به پسوند ها این است که به دلیل محدود بودن فضا این عبارات به صورت مختصر و کد هایی مخفف بر روی رولبرینگ درج میشود، در نتیجه برای خواندن و فهمیدن معنی آنها نیاز به جدول های راهنما است.

ماهان تجهیز صنعت ایرانیان تمامی پسوند های مورد استفاده در رولبرینگ های مخروطی را برای رفاه حال شما همراهان گرامی در جدولی جمع آوری کرده و شما میتوانید از طریق لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید:

سیر تا پیاز رولبرینگ مخروطی

راهنمای خرید رولبرینگ مخروطی

طبیعتا هرکسی پیش از خرید رولبرینگ مخروطی میداند که دنبال چه نوع رولبرینگی است و از مشخصات فنی آن آگاه است، همچنین برند و شرکت سازنده مورد نظر خود را نیز انتخاب کرده است، اما تمامی این تمهیدات برای زمانی است که رولبرینگ اصل باشد، چرا که در غیر این صورت هیچکدام از مشخصات فنی و ویژگی های رولبرینگ مشابه موارد مورد نیاز نیست.

رولبرینگ های غیر اصلی نمیتوانند نیاز های صنعتگر را براورده کنند، چرا که خیلی زود دچار فرسودگی میشوند و در اثر ساییدگی، خوردگی و یا عدم تحمل فشار به مرحله شکست میرسند، شکست رولبرینگ تنها باعث خرابی خود قطعه نمیشود بلکه در اثر آن ممکن است شفت دچار انحرافات و مشکلاتی شود و در نتیجه خرابی به بار آمده بسیار بزرگ شود.

به همین دلیل میتوان گفت مهمترین شرط برای خرید رولبرینگ مخروطی ضمانت اصل بودن کالاست، شرکت های معتبر مانند ماهان تجهیز صنعت ایرانیان در هنگام خرید به مشتریان خود گواهی اصل بودن کالا ارائه میکنند و تضمین میدهند که محصول خریداری شده وارداتی و اورجینال است.

 

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

تا اینجا با ویژگی ها و کاربرد های رولبرینگ مخروطی آشنا شده اید، در ادامه بهترین فروشگاه برای خرید این قطعه پر مصرف را به شما عزیزان معرفی میکنیم. شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان بیش از 26 سال در فروش انواع رولبرینگ مخروطی سابقه دارد و میتواند محصول انتخابی شما را با کیفیت بالا و قیمت مناسب در محل مورد نظر شما  تحویل دهد و از این رو بهترین گزینه جهت خرید رولبرینگ مخروطی محسوب میشود.

 

ماهان تجهیز صنعت ایرانیان قطعات مکانیک صنعتی خود را بدون واسطه و با تعداد بسیار بالا وارد کشور میکند و در نتیجه میتواند آنها را با حاشیه سود پایین تری به دست خریداران محترم برساند، از همین حیث قیمت مجموعه ماهان تجهیز صنعت ایرانیان همواره از رقبا مناسب تر بوده و در این زمینه صاحب نام و معروف میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...