بلبرینگ ایگرگ چیست و چه کاربردی دارد

بلبرینگ ایگرگ یکی از بلبرینگ های ترکیبی و جدیدی است که طراحان خوش ذوق با نهایت دقت و ظرافت آن را طراحی کرده و ساخته اند. این قطعه حاصل ترکیب بلبرینگ شیار عمیق و یاتاقان است که موفق شده ویژگی ها و مزایای هر دوی آنها را در خود جای داده و بر معایب آن دو نیز غلبه کند.

بلبرینگ ایگرگ با توجه به طراحی منحصر به فرد خود میتواند بارهای شعاعی بسیار زیادی را تحمل کرده و همچنین وجود محفظه فلزی بر روی آن کمک میکند تا این بلبرینگ نسبت به انواع ارتعاشات و لرزش ها مقاوم شده و بتواند ناهمواری ها و مشکلات شفت را نیز تحمل کند. به همین جهت بلبرینگ ایگرگ یکی از بلبرینگ های بسیار پرکاربرد در صنعت مکانیک محسوب میشود.

 

 بلبرینگ ایگرگ چیست

بلبرینگ ایگرگ از یک بلبرینگ شیار عمیق و یک محافظ فلزی تشکیل شده است و میتواند انواع ارتعاشات و تنش  را تحمل کند. در بلبرینگ ایگرگ محافظ در نقش تکیه گاه شفت و بلبرینگ ظاهر میشود، در نتیجه بلبرینگ ایگرگ را میتوان ترکیبی از یاتاقان و بلبرینگ نامید.

بلبرینگ ایگرگ دارای ویژگی‌هایی مانند نصب سریع و آسان، آب بندی، روانکاری در زمان تولید و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری است. همچنین این بلبرینگ در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم بوده و میتواند در سرعت های بالا نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بلبرینگ ایگرگ با اینکه قادر به تحمل بارهای شعاعی زیادی است اما نمیتواند بارگذاری محوری را تحمل کند و باید توجه داشت که جا به جایی و یا بارگذاری محوری بر روی آن انجام نشود چرا که به خرابی بلبرینگ منجر میشود.

 

مشخصات فنی بلبرینگ ایگرگ

مشخصات فنی بلبرینگ ایگرگ به اطلاعاتی نظیر ابعاد بلبرینگ، نوع بلبرینگ، حداکثر سرعت گردش، بار اولیه، حداکثر ظرفیت بار گذاری، نوع بار گذاری و مواردی این چنینی گفته میشود که در حقیقت اطلاعات لازم برای استفاده از بلبرینگ به حساب می آیند.

مشخصات فنی بلبرینگ مجموعه ای از تمام اطلاعات مورد نیاز در رابطه با بلبرینگ ایگرگ است که برای استفاده، خرید، نصب و راه اندازی آنها مورد استفاده قرار میگیرد.

مشخصات فنی بلبرینگ ایگرگ به شکل یک کد مخصوص بر روی بدنه آن درج میشود تا حتی زمانی که دسترسی به جعبه و بسته بندی بلبرینگ مقدور نبود، بتوان بدون نیاز به اندازه گیری مجدد از اطلاعات فنی بلبرینگ بهره مند شد که به این کد مخصوص شماره فنی بلبرینگ میگویند.

بلبرینگ ایگرگ چیست و چه کاربردی دارد

ساختار بلبرینگ ایگرگ

بلبرینگ ایگرگ از ترکیب یک بلبرینگ شیار عمیق و یک محافظ فلزی تشکیل شده است. در نتیجه دارای حلقه درونی، حلقه بیرونی، تعدادی ساچمه و قفسه نگهدارنده ساچمه ها در داخل بلبرینگ است و تمام این مجموعه درون یک محافظ فلزی قرار میگیرند.

محافظ فلزی در بلبرینگ ایگرگ نه تنها نقش حفاظتی از اجزای داخلی را بر عهده دارد بلکه مانند تکیه گاهی برای شفت و بلبرینگ نیز ایفای نقش میکند و باعث میشود تا بیرینگ از مقاومت خوبی بهره مند شود و همچنین مشکلات شفت از جمله ناترازی و ناهمواری را تحمل کرده و به فعالیت خود ادامه میدهد.

در بلبرینگ ایگرگ دو عدد کاسه نمد استفاده شده که از ورود آلاینده ها به داخل بلبرینگ جلوگیری کرده و مانع از خروج و نشت گریس نیز میشوند، همچنین پیچ های تنظیمی که در دو سمت بلبرینگ به کار رفته است میتواند بلبرینگ را بر اساس میزان لرزش و ارتعاشات دستگاه مقاوم کرده و بر حسب نیاز سفت بودن بلبرینگ را تغییر داد.

 

کاربرد بلبرینگ ایگرگ

بلبرینگ ایگرگ از بلبرینگ های مقاوم و کاربردی صنعت مکانیک بوده که بیشتر در کارخانجات و دستگاه های تولیدی مورد استفاده قرار میگیرد، چرا که از قدرت و استقامت خوبی برخوردار است و میتواند مدت زیادی کارایی با کیفیتی را ارائه دهد.

از بلبرینگ ایگرگ در ساخت ماشین آلات کشاورزی، کارخانجات مواد غذایی، کارخانجات ساخت بطری های آشامیدنی و همچنین در صنایعی نظیر نساجی، پارچه بافی و پشم ریسی استفاده های زیادی میشود.

بلبرینگ ایگرگ چیست و چه کاربردی دارد

نحوه عملکرد بلبرینگ ایگرگ

نحوه عملکرد و طرز کار بلبرینگ ایگرگ درست مانند بلبرینگ شیار عمیق است، قفسه نگهدارنده ساچمه ها را در جای خود حفظ میکند و از طرفی فشار از حلقه ها به ساچمه ها منتقل شده و آن را عبور میدهد. نکته در رابطه با بلبرینگ ایگرگ وجود محفظه محافظتی فلزی است که این خاصیت را به بلبرینگ میبخشد تا بتواند در برابر ناهمراستایی ها شفت مقاومت کرده و از طرفی لرزش و ارتعاشات دستگاه را نیز تا حدودی مهار کند.

در نتیجه بلبرینگ ایگرگ نسبت به بلبرینگ شیار عمیق از استحکام بسیار بیشتری برخوردار است و میتواند در دستگاه هایی که شفت آنها دچار مقداری ناترازی نیز هست مورد استفاده قرار بگیرد.

 

انواع بلبرینگ ایگرگ

بلبرینگ های ایگرگ در جهان دارای طرفداران زیادی هستند و از این رو در مدل های متنوعی تولید میشوند. در ادامه به ذکر نام و توضیح هر یک میپردازیم:

  • بلبرینگ ایگرگ کشویی تی شکل یا  UCT

این بلبرینگ از جنس مواد ترکیبی ساخته شده است و از بلبرینگ های پر مصرف در صنعت کشور محسوب میشود.

 

  • بلبرینگ ایگرگ بلوک بالشی پایه دار یا  UCP

این بلبرینگ اصلی ترین نوع بلبرینگ ایگرگ به حساب می آید و از جنس چدن ساخته شده است، دلیل محبوبیت آن این است که نصب بسیار آسانی دارد.

 

  • بلبرینگ ایگرگ فلانژی مربعی یا  UCF

این نوع از بلبرینگ ایگرگ دارای پایه ای مربعی شکل است و مناسب ترین گونه جهت نصب بر روی بدنه و یا دستگاه محسوب میشود. بلبرینگ فلانژی گزینه مناسبی برای حرکت های دورانی با سرعت های بالا به شمار میرود.

 

  • بلبرینگ ایگرگ فلانژی دایروی یا  UCFC

این بلبرینگ با توجه به نیاز صاحبان صنایع به شکل دایره طراحی شده است تا بتواند در مکان هایی که با محدودیت فضا مورد استفاده قرار بگیرد.

 

  • بلبرینگ ایگرگ فلانژی بیضی یا  UCFL

نوع دیگری از بلبرینگ های ایگرگ فلانژی است که برای فضاهای کوچک به شکل بیضی طراحی شده است و برای نصب فقط به 2 پیچ نیاز دارد.

بلبرینگ ایگرگ چیست و چه کاربردی دارد

نصب و جا زدن بلبرینگ ایگرگ

بلبرینگ ایگرگ در بین بلبرینگ ها دارای آسان ترین نوع نصب میباشد. اساسا بلبرینگ ایگرگ دارای ویژگی های خاصی است که یکی از آنها نصب و جا زدن راحت است.

برای نصب و جا زدن بلبرینگ ایگرگ تنها نیاز است تا نسبت به تمیزی محیط و شفت مورد نظر اطمینان حاصل کنید و سپس به کمک آچار و مهره قفلی آن را بر روی شفت قرار دهید، چرا که این بلبرینگ احتیاجی به روانکاری و آماده سازی های پیش از نصب ندارد.

تنها نکته در رابطه با جا زدن بلبرینگ ایگرگ این است که در هنگام نصب باید به محل قرار گیری سوراخ تزریق گریس توجه داشت، این سوراخ لازم است تا دقیقا منطبق بر شیار داخل حلقه باشد و بر روی آن قرار بگیرد.

سوراخ تزریق گریس محلی است که از آن طریق میتوانن بلبرینگ ایگرگ را روانکاری کرد، در صورتی که این سوراخ بر روی شیار داخلی قرار بگیرد گریس وارد شده به صورت صحیح در جای خود قرار میگیرد و بلبرینگ را به خوبی روانکاری میکند، اما اگر این اتفاق نیوفتد گریس کاری به خوبی انجام نمیشود و در ادامه به خرابی بلبرینگ ایگرگ می انجامد.

 

روانکاری بلبرینگ ایگرگ

روانکاری از بخش های مهم کارکرد درست هر بلبرینگ به حساب می آید، بدون وجود ماده روانکار قطعات فلزی بیرینگ به روی یکدیگر کشیده میشوند و در اثر آن به سرعت دچار خوردگی و ساییدگی میشوند، به همین جهت روانکاری از اساسی ترین قسمت های هر بلبرینگ محسوب میشود.

بلبرینگ های ایگرگ از جمله بلبرینگ های خاص بازار هستند که مورد استفاده های فراوانی قرار میگیرند و ویژگی های منحصر به فردی دارند، یکی از ویژگی هایی که بلبرینگ ایگرگ را نسبت به سایر بلبرینگ ها خاص میکند عدم نیاز به روانکاری است.

بلبرینگ های ایگرگ انواع مختلفی دارند که تمامی آنها به صورت آماده و روانکاری شده عرضه میشوند، این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که صنعتگران را از انتخاب و تهیه روانکار مناسب و همچنین فرایند های روانکاری بی نیاز میکند و در وقت و هزینه آنها نیز صرفه جویی به عمل می آورد.

بلبرینگ های ایگرگ پس از تولید در کارخانه مورد روانکاری با گریس کلسیم قرار میگیرند و سپس آب بندی میشوند، از همین رو پس از خرید به سرعت قابل استفاده هستند و نیازی به روانکاری مجدد آنها نیست.

 

 

نکات نگهداری و استفاده از بلبرینگ ایگرگ

برای اینکه بلبرینگ ایگرگ بتواند طول عمر مفید بالایی داشته باشد و همچنین در طی مدت زمان فعالیت خود از عمکرد و کارایی خوبی برخوردار باشد نیاز است تا روش های صحیح نگهداری و استفاده از آن را بدانیم.

بلبرینگ های ایگرگ قطعاتی مقاوم هستند و در صورتی که به درستی نگهداری شوند میتوانند تا مدت زیادی بدون مشکل کار کرده و بازدهی بالایی نیز داشته باشند، به طوری که این قطعات به بلبرینگ های بدون نیاز به تعمیر معروف هستند.

برای نگهداری از بلبرینگ ایگرگ تنها لازم است تا هرازگاهی میزان روانکار قطعه را بررسی کنید، از آنجایی که این بلبرینگ بسیار قوی بوده و میتواند در شرایط سخت کار کند میتوان گفت که تقریبا نسبت به سایر نکات نگهداری بی نیاز است، در صورتی که پس از بررسی متوجه کم شدن یا از دست دادن خاصیت گریس شدید با استفاده از سوراخ تزریق گریس نسبت به روانکاری مجدد بلبرینگ ایگرگ اقدام نمایید.

 

پسوندهای انواع بلبرینگ ایگرگ

پسوند های بلبرینگ ایگرگ میتواند اطلاعات زیادی را در مورد بلبرینگ به صنعتگر بدهد، این حروف که به صورت کد هایی مختصر بر روی آخرین بخش از شماره فنی درج میشوند حاوی اطلاعاتی از قبیل لقی، نوع روانکار، تعداد ساچمه ها، جنس قفسه، وجود شیار ها و  غیره هستند.

پسوند های بلبرینگ ایگرگ قسمت مهمی از مشخصات فنی بلبرینگ را در بر دارند و به دلیل اهمیت خود بر روی بلبرینگ حک میشوند، این کار باعث میشود تا این خصوصیات و ویژگی های مهم به صورت دائمی بر روی قطعه نقش ببندد و در صورت نیاز صنعتگر به این اطلاعات بتواند سریعا به آن دست پیدا کند.

نکته قابل توجه در مورد پسوند های بلبرینگ ایگرگ این است که برای هر حالت به خصوص کد منحصر به فردی در نظر گرفته شده است، تعداد پسوند های موجود برای انواع مختلف بلبرینگ ها بسیار زیاد است، به همین جهت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان آنها را در جدولی که در لینک زیر میبینید جمع آوری کرده تا مورد استفاده شما همراهان عزیز قرار بگیرد.

 

بلبرینگ ایگرگ چیست و چه کاربردی دارد

 

راهنمای خرید  بلبرینگ ایگرگ

برای خرید بلبرینگ ایگرگ مهمترین کاری که پس از اندازه گیری ابعاد و اندازه های مورد نظر باید انجام داد، انتخاب فروشگاه مناسب است. بلبرینگ های ایگرگ توسط شرکت های مختلفی تولید شده و هرکدام دارای معایب و مزایایی هستند و باید پس از بررسی های فنی و تخصصی مناسب ترین آنها را برای دستگاه خود پیدا کنید، از آنجایی که این کار پیچیده است و علاوه بر دانش فنی نیاز به آشنایی به بازار بلبرینگ های ایگرگ و تولیدات برند های مختلف دارد، لازم است تا به فروشگاه های معتبر مراجعه نمایید.

تهیه بلبرینگ ایگرگ از نمایدگی های رسمی باعث میشود تا حق انتخاب زیادی داشته باشید و بتوانید از طیف گسترده ای از محصولات داخلی و خارجی بلبرینگ مورد نظر خود را خریداری نمایید، علاوه بر آن فروشگاه های معتبر دارای کارشناسان فروش هستند و میتوانند شما را جهت خرید مناسب ترین گزینه راهنمایی کنند. یکی از بهترین و مناسب ترین فروشگاه های بلبرینگ ایگرگ شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان است.

 

ابتدا نوع محصول مورد نظر خود را تعیین کنید و سپس با توجه به فاکتور های فوق، مناسب ترین نمونه را خریداری نمایید. همچنین می توانید برای استعلام قیمت با شماره 09192001354 تماس بگیرید.

 

جمع بندی

بلبرینگ ایگرگ یکی از مهمترین قطعات صنعتی به شمار میرود و از همین رو لازم است تا در هنگام خرید از اصالت کالای مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید، بلبرینگ ایگرگ در صورت غیر اصل بودن طول عمر کوتاهی داشته و میتواند ضرر سنگینی را به شما وارد کند. شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان با دارا بودن سابقه طولانی در واردات قطعات مکانیک صنعتی از برترین برند های جهان، یکی از مناسب ترین گزینه ها جهت خرید بلبرینگ ایگرگ به حساب می آید.

 

این شرکت طیف وسیعی از بلبرینگ های ایگرگ را در سایز ها، ابعاد و مدل های متنوع از برترین شرکت ها و برند های جهانی جمع آوری کرده و با کیفیت عالی و قیمت مناسب آنها را در اختیار شما عزیزان قرار میدهد. شرکت ماهان تجهیز صنعت ایرانیان دارای سیاست تضمین اصالت و قیمت است، به این معنی که این شرکت محصولات خود را از نظر کیفیت و قیمت گارانتی میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...